-
Vecāku ietekme uz bērna smēķēšanas paradumiem
Vecāku smēķēšana un vide mājās
Pētījuma dalībnieki akcentēja, ka vide, kurā „visi smēķē”, padara smēķēšanu kā pareizu – „ja es nepīpēšu, ar mani nav kaut kas kārtībā”. Kā arī, ja vecāki smēķē, bērnam tiek atvieglots ceļš, lai dabūtu cigareti. Kāds no pētījuma dalībniekiem pat minēja, ka ir vērojis ļoti bieži kā viņa tēvs smēķē, un šādā veidā pat esot iemācījos „ievilkt pareizi dūmu”. Taču bija arī tādi pētījuma dalībnieki, kuri minēja, ka tieši viņu vecāku smēķēšana nav ļāvusi sev sākt smēķēt, jo vērojot vecākus viņi ir novērojuši cik viņi ir atkarīgi, un ka viņi savu dzīvi tādu nevēlas.
Nobeigums
„Kādēļ bērni smēķē?” ir pētīts jautājums jau no 20.gadsimta. Šajā referātā tika apskatīta tieša vecāku ietekme uz to, ka bērni sāk smēķēt, un var secināt, ka rezultāti ir pretrunīgi. Ir daudzi pierādījumi, ka smēķēšanas iemesli ir meklējami tieši vecāku audzināšanas dēļ, vai dēļ tā, ka vecāki paši ir smēķētāji, taču, tai pašā laikā, šie paši iemesli ir tie, kuri liek bērnam nesākt smēķēt. Tā kā pētījumu rezultāti ir tik ļoti pretrunīgi ir nepieciešama tālāka izpēte šajā jautājumā, iekļaujot pētījumos kādus aizmirstus faktorus. Kā arī būtu nepieciešams paanalizēt pētījumus kuros tiek aplūkota citas vides ietekme uz smēķēšanu.
…
Pamatojoties uz to, ka bērna izskats – ausis, deguns, acis ir līdzīgas vecākiem -, bērna žestikulācija un citas iezīmes līdzinās viņu vecākiem, ir izveidojusies frāze „Bērni – vecāku spogulis”. Taču ir jāatceras, ka tas vienlaikus gan ir, gan arī nav tā. Patiesi, viens no socializācijas psiholoģiskajiem mehānismiem ir identifikācija, t.i., līdzināšanās pieaugušajiem, viņu atdarināšana, viņu rīcības izmantošana par savas darbības paraugu. Šis identifikācijas mehānisms pirmkārt aktivizējas pāra (bērns – vecāki) mijiedarbībā, jo tieši vecāki ir tie, kuri bērnam ir visvairāk „pieejami”. Tieši no vecākiem, tos vērojot, bērni pārņem uzvedības paraugus un modeļus, kurus arī īsteno savā dzīvē. Tieši kontekstā ar pieaugušajiem veidojas viņu individuālās lomas un priekšstati par visu apkārtējās īstenības parādību daudzveidību un attieksmi pret tām. Ņemot vērā iepriekš minēto ir svarīgi izprast kāda loma ir smēķēšanai šajā kontekstā. Vai to, ka cilvēks smēķē, nosaka tas, ka ir smēķējusi viņa ģimene? Vai tomēr tas, ar kādu attieksmi bērns ir audzināts? Lai uzzinātu atbildes uz šiem jautājumiem tiek izvirzīts referāta mērķis, apkopot pieejamo un būtiskāko informāciju par tēmu: vecāku ietekme uz bērnu smēķēšanas paradumiem.
