-
Zaķis viduslaiku dziesmās
Mūsu dzimtenes egļu, priežu un jauktu koku mežos, kur daudz apšu un liepu, kā arī jaunaudzēs un purvmalās, kur aug purva priedes ir sastopams baltais zaķis. Balto zaķu ir vairāk Ziemeļvidzemē un Kurzemē.
Ziemā baltais zaķis ir pilnīgi balts, tikai ausu galiņi melni; vasarā tā kažoks ir iesarkani brūns. Baltais zaķis ir mazāks par pelēko zaķi, ausis tam ir īsākas, kāju, it īpaši pakaļkāju pēdas ir platākas, apmatojums garāks, biezāks un mīkstāks nekā pelēkajam zaķim. Baltā zaķa ķermeņa garums ir līdz 68 cm, bet svars līdz 5 kg.
Baltajam zaķim nav patstāvīgas guļvietas. Vasarā viņš guļ jebkurā paslēptuvē, bet ziemā apmetas zem kādas apsnigušas eglītes, priedītes vai paegļa. Ļoti bargās ziemās zaķis sniegā izrok līdz 1,5 m garas alas.…
Zaķis viduslaiku dziesmu grāmatā Starp cilvēkiem un dzīvniekiem vienmēr pastāvējušas sarežģītas, bet tuvas attiecības. Tādēļ dzīvnieki vienmēr ieņēmuši nozīmīgu vietu mūsu iztēlē un mitoloģijā. Daudzus zīdītājus, it īpaši plēsējus, pielūdza un tiem piedēvēja aizstāvja spējas. Cilvēki pat apgalvoja, ka no tiem cēlušies; dzīvnieku vārdus deva zvaigznājiem. ZAĶIS - LEPUS Zaķis ir nakts dzīvnieks un tiek saistīts ar Mēnesi, kā arī ar iekāri un auglību. Amerikas indiāņiem Lielais Zaķis nozīmē divus pretstatus – pusklaunu, pusdievu, radītāju un mūsu dzīvnieciskās dabas pārveidotāju. Ķīnā tas simbolizē sievišķo principu iņ (apļa melnā puse). Iespējams, ka zaķa saistība ar auglību ir pamatā Lieldienu zaķa tēlam, kas nozīmē pavasari un jaunas dzīvības sākumu. Visa viņa dzīve paiet, pūloties netikt apēstam. Grūti iedomāties biklāku radījumu par zaķi. Piemēram, kad potenciālais ienaidnieks nav pienācis pavisam tuvu, viņš guļ noslēpies, pieplacis zemei un nekustas, kas zina - varbūt maskējošās krāsas kažociņu nepamanīs. It īpaši mazie zaķēni, kuriem vēl piedevām tikpat kā nav nekādas smakas. Tā ir dabas gadu tūkstošos iemācīta izdzīvošanas taktika. Tādēļ ļaudīm radies populārs, bet aplams priekšstats, ka garausis guļ ar vaļā acīm. Viņš vienkārši gaida un skatās, vai būs jābēg prom vai ne.
