-
Tēja
Tējas vēsture
Tējas dzimtene ir Ķīnas dienvidi un Indoķīnas pussala. Austrumāzijas zemēs, kā arī Ķīnā tēja bija pazīstama jau pirms 3-5 tūkstošiem gadu. Iespējams, ka arī no šī laika sākās tās kultivēšana.
Tējas kultūra no Ķīnas nokļuva Japānā. Pirmās tējas krūma šeklas 805. gadā uz japānu atvedis kāds bidostu mūks, kurš ilgāku laiku bija uzturējies Ķīnā. Budistu mūki tēju dzēruši meditāciju laikā, lai tā uzturētu možu garu. Bez tam tējas dzeršana bija ieguvusi īpašu rituāla nozīmi, kuras laikā tika attīrīts organisms un iegūta vienotība ar Visumu.
Tējas ārstnieciskās īpašības
Tējas ārstnieciskās īpašības ir pazīstama jau sen. Tās tonizējošās īpašības tiek apzinātas arvien vairāk un vairāk. Tējas sastāvā ir atklātas aptuveni 300 bioloģiski aktīvas vielas, kas ietekmē daudzas organisma bioloģiskās un fizioloģiskās funkcijas.
Tautas medicīna tējas iesaka daudzu slimību ārstēšanā. Tā tiek lietota saaukstēšanās, drudža gadījumos , dažādu infekcijas slimību ārstēšanā. Pateicoties tējā esošajam kofeīnam, tā tonizējoši iedarbojas uz organisma centrālo nervu sistēmu.
…
Tējas dzeršanas tradīcija un lietošana ikdienā kļuvusi par neatņemamu sastāvdaļu pasaules iedzīvotāju dzīvē. Bieži vien tēja tiek lietota ne vien kā piedeva sarunām draugu lokā, bet arī saslimšanas gadījumu sākumposmā un turpmāk, jo tā palīdz no organisma izvadīt kaitīgās vielas. Tējas krūmu lapas, kas mūsdienās tiek audzētas īpašos apstākļos, ir ļoti rūpīgi vāktas un apstrādātas. Parasti tēju iedala zaļās, dzeltenās, sarkanās un melnās, kā arī augu un augļu tējās. Zaļā tēja netiek fermentēta, tāpēc tajā saglabājas īpašības, kas piemīt svaigai tējas lapai.Melnā tēja tiek stipri fermentēta, lai papildinātu tējas labo garšu un vērtību. Tējas lapiņas fermentēšanas procesā paliek sarkanīgas, bet pēc žāvēšanas – melnas. Zaļajā un dzeltenajā tējā C vitamīna ir desmit reižu vairāk nekā melnajā. Melnajai tējai ir vislielākā šķirņu daudzveidība, tā ir apveltīta ar visbagātīgāko garšas un krāsas nianšu gammu. Tējai piemīt vairākas ārstnieciskas īpašības, tā satur ievērojami daudz vērtīgu uzturvielu - miecvielas, kofeīnu, organiskās skābes, ēteriskās eļļas, C, B1, B2, K vitamīnus, nikotīnskābi. Svaigās tējas lapās C vitamīna ir četras reizes vairāk nekā citrona vai apelsīna sulā.
