1. Kas ir saderināšanās?
Saderināšanās ir savstarpējs solījums savienoties laulībā. Var teikt, tā ir vienošanās jeb līgums par laulības noslēgšanu nākotnē.
Uz saderināšanās attiecas visi likuma noteikumi par līguma formu: mutiski, rakstiski, apliecina pie notāra, klusējot.
Klusējot griba tiek izteikta ar darbību.
Dalībniekiem jābūt tiesībspējīgiem un rīcībspējīgiem.
Likums neparedz vecumu, vienīgi nepilngadīgām personām [nav rīcībspēja] jāprasa vecāku vai aizbildņu piekrišana, jo laulība rada mantiskās tiesības un pienākumus.…
1. Kas ir saderināšanās? 2. Vai saderināšanas ir obligāta? 3. Kādas ir tiesiskās sekas, ja saderināšanās tiek atsaukta? 4. Vai ir tiesiska nozīme tam, ka saderināšanās atsaucējs pats ir vainojams tajā, ka tiek atcelta nodomātā laulība? 5. Vai tiek atļauts savstarpēji noslēgt laulību divām nepilngadīgām personām? 6. Vai tiek atļauta laulības noslēgšana starp viena dzimuma personām? 7. Nosauciet laulības noslēgšanas tiesiskos šķēršļus! 8. Raksturojiet laulības tiesisko saturu (kas ir laulība)? 9. Vai ir tiesisks pamatojums jēdzienam "civillaulība"? 10. Vai divas kopā dzīvojošas personas, kurām ir kopīga saimniecība, tiesiskā regulējuma tvērumā var saukt par laulātajiem? 11. Kam Latvijā ir deleģētas tiesības laulāt? 12. Vai laulājamā vietā uz laulības noslēgšanu var ierasties un laulību noslēgt viņa pārstāvis? 13. Vai laulības noslēgšanai obligāti jānotiek dzimtsarakstu nodaļas telpās? 14. Kādi dokumenti nepieciešami, iesniedzot pieteikumu par laulības noslēgšanu? 15. Kam laulības noslēgšanai nepieciešamie dokumenti jāiesniedz? 16. Kāds ir minimālais un kāds ir maksimālais termiņš laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu pārbaudei? 17. Vai ir iespējams saīsināt laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu pārbaudes termiņu? Kas to ir tiesīgs darīt? Kādi apstākļi jāņem vērā?
