Оценка:
Опубликованно: 19.02.2021.
Язык: Латышский
Уровень: Средняя школа
Литературный список: Нет
Ссылки: Не использованы
  • Конспект 'Kurzemes un Zemgales hercogiste no 1561. līdz 1795.gadam', 1.
  • Конспект 'Kurzemes un Zemgales hercogiste no 1561. līdz 1795.gadam', 2.
  • Конспект 'Kurzemes un Zemgales hercogiste no 1561. līdz 1795.gadam', 3.
Фрагмент работы

3.4. Vai mēs varam apgalvot, ka drīzāk skaista pasaka ir stāsti par hercogistes flotes varenumu un kolonizācijas politikas panākumiem Eiropas kontekstā?
Manuprāt, mēs varam, jo pēdējā laikā vairāki vēsturnieki norāda, ka hercoga aktivitāšu radītās grūtības galvenokārt gūlās uz dzimtcilvēku pleciem. Viņiem no Jēkaba pasākumiem bija maz labuma, gluži pretējitās bija papildu klaušas manufaktūrās vai citos uzņēmumos. Pilsētnieki žēlojās, ka nav iespējams "savilkt galus", jo nauda aiziet milzīgajos nodokļos, kas viņiem uzlikti sakarā ar hercoga kuģubūves projektiem. Jēkabs arī nespēja nodrošināt savas valsts neitralitāti, dažu simtu vīru lielā hercoga gvarde nespēja aizsargāt pret zviedriem.
3.5. Kāpēc 19. un 20. gadsimta vēsturnieki nereti idealizēja hercogisti, sevišķi t.s. «Jēkaba laikus»?
Daudzu vācbaltiešu vēsturnieku darbos, kas sarakstīti cariskās Krievijas laikā, ka arī vairāki latviešu vēsturnieki idealizēja hercogisti, jo cerēja ieraudzīt hercogistē vēlākās Latvijas valstiskuma saknes. Hercoga Jēkaba valdīšanas gadi aprakstīti kā "zelta laikmets", kurā pieaugusi hercogam piederošo latviešu zemnieku turība, izglītības līmenis, uzlabojies viņu tiesiskais stāvoklis utt.

Коментарий автора
Atlants