-
Bērna kustību likumsakarības
Zīdaiņiem ir izteikti dažādi refleksi. Stiprākais ir zīšanas refleks, kurš parādās uzreiz pēc piedzimšanas. Piespiežot plaukstas pie zīdaiņa pēdas, var novērot nelielas rāpošanas kustības. Pieskaroties ar īkšķiem mazuļa plaukstā, tās satver Jūsu pirkstus cieši dūrītēs, tas ir tveršanas reflekss. Paceļot bērnu uz īsu brīdi vertikāli un ļaujot kājiņām viegli pieskarties pie cieta pamata, mazais izdara dažas soļošanas kustības. Pirmajās nedēļās bērns raud bez asarām. Balsene darbojās vēl slikti, tādēļ sākumā bērns kliedz pietiekoši klusu. Bērns vēro mātes seju, kad tā noliecās pie viņa.
2.mēnesis
Agrāk novērotā saliektā poza mazinās. Īpaši guļot uz vēderiņa, bērnam palielinās tendence izstiepties. Bērns balstās uz apakšdelmiem, uz brīdi paceļ krūškurvi un galviņu - tā nedaudz šūpojas. Rociņas saliektas sāniskā balstā, plaukstiņas jau nedaudz atvērtas. Uz muguras guļošu bērnu mēģinot piecelt sēdus, bērns rociņas saliecot, galviņu jau notur krietni labāk. Kopumā uzlabojas līdzsavara reakcijas. Bērns intensīvāk vēro priekšmetus un sejas. Plaukstiņas vēl pārsvarā sakļautas dūrītēs. Ja ar rotaļlietu pieskaras plaukstiņai, tā atveras un satver priekšmetu. Uz trokšņiem bērns reaģē aktīvi - pagriežot galvu skaņas virzienā. Attīstās balss saites. Raudāšanai parādās dažādas nianses, pēc kurām var saprast ko bērns grib. Parādās pirmās skaņas. Apmēram 6.nedēļā bērns sāk smaidīt. …
Pirmajā mēnesī bērna poza ir līdzīga tai, kādā viņš atradās mātes klēpī, t.i. saliektā veidā. Rociņas un kājiņas ir saliektas, plaukstiņas dūrītēs. Galviņa noliekta uz sāniem, turklāt parasti uz vienu pusi. Viņš īsu brīdi ar acīm fiksē priekšmetus, kuri novietoti 30-40 cm attālumā, ar acīm seko priekšmeta kustībai līdz savas sejas viduslinijai, tad galviņa atkal pagriežas uz sāniem. Parasti jaundzimušais galviņu griež gaismas virzienā (logs, durvis). Bet zīdainim nav vēlams spēcīgs gaismas kairinājums. Skaļi trokšņi var bērnam izraisīt dažādas emocijas - viņš var stipri izbīties, kliegt, saraukt pieri vai arī pēkšņi it kā sastingt.
