-
Atmosfēras spiediens un vējš
Uz Zemes atmosfēras spiediens ir sadalīts nevienmērīgi (1.att.). Nevienmērīgu sadalījumu nosaka 1.Gaisa nevienmērīga sasilšana un atdzišana virs dažādiem zemeslodes rajoniem, kura nodrošina nevienmērīgu gaisa blīvumu dotajā līmenī. 2.Dažāda gaisa temperatūra un mitrums. 3.Lejupejošas gaisa strāvas virs atbilstošiem zemeslodes rajoniem, saistītas ar kopējo atmosfēras cirkulāciju (http://lv.wikipedia.org/wiki/Vējš) Vertikālais bāriskais gardients raksturo spiediena samazināšanos vertikālā virzienā, bet bāriskā pakāpe attālumu (m), vertikālā virzienā , kurā atmosfēras spiediens mainās par vienu vienību (1 mb).Ap ekvatoru ir izveidojies zema spiediena apgabals, tālāk, polu virzienā 30-tajos platuma grādos dominē augsts spiediens. 60-tajos platuma grādos atkal ir zems spiediens, bet zemes polos ir augsts spiediens.
Vidējais atmosfērās spiediens, normālos apstākļos pie jūras virsmas ir 760 mm/Hg, jeb 1013,25 mb. Augstākie spiedieni uz zemes ir sastopami Sibīrijā, kur tie var sasniegt 1032, 0 mb, savukārt zemākas atmosfēras spiediena vērtības ir sastopamas viesuļvētru centros. …
Atmosfēras spiediens ir Zemes atmosfēras hidrostatiskais spiediens, kas rodas, Zemes gravitācijas dēļ gaisam pievelkoties pie Zemes virsas. Atmosfēras spiediens ir perpendikulārs spēks, kas iedarbojas uz virsmas laukuma vienību. Katrā atmosfēras punktā, atmosfēras spiediens ir vienāds ar augstāk esošā gaisa staba masu, palielinoties augstumam, spiediens samazinās. Atmosfēras spiedienu nosaka ar dzīvsudraba staba milimetriem – toros (1mm Hg =133,322 Pa), spiedienu mēra arī Paskālos (1 Pa = 1N/m2), bāros (1=100000 Pa), millibāros (1=100 Pa) un atmosfērās, kas ir apmēram Zemes atmosfēras spiediens jūras līmenī, un ir 101325 Pa.
