Автор:
Оценка:
Опубликованно: 16.02.2006.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: 11 единиц
Ссылки: Не использованы
  • Конспект 'Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās', 1.
  • Конспект 'Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās', 2.
  • Конспект 'Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās', 3.
  • Конспект 'Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās', 4.
  • Конспект 'Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās', 5.
  • Конспект 'Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās', 6.
  • Конспект 'Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās', 7.
  • Конспект 'Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās', 8.
Содержание
Nr. Название главы  Стр.
  Ievads    5
1.  Sabiedrības ietekme valsts un pašvaldību institūcijās    6
2.  Tautas nobalsošana    8
3.  Aktīvo un pasīvo vēlēšanu tiesību ierobežošana    10
4.  Normas Satversmē, kas regulē ekoloģiskās tiesības    12
  Secinājumi    12
  Izmantotā literatūra    14
Фрагмент работы

Sabiedrībai nepieciešama ir līdzdalības demokrātija, taču tā prasa aktīvu pieeju politikai un piepūli no visu politikas līdzdalībnieku puses: politiķiem, deputātiem, ierēdņiem jābūt atvērtiem sabiedrībai. Iedzīvotājiem, savukārt, aktīvi jāiesaistās publisku jautājumu apspriešanā un risināšanā papildus savu privāto vajadzību apzināšanai.
Līdzdalību ietekmējošie faktori ir svarīgi sabiedriskās un demokrātiskās politikas attīstīibā. Iedzīvotāju informētībai un līdzdalībai pašvaldības lēmumu pieņēmšanā ir īpaša nozīme, jo pašvaldības pienākumos ietilpst vietējā pārvalde un vairākas sociāli ekonomiskās, kā arī kūltūras un izglītības veicināšanas funkcijas. Tās jārealizē, ievērojot attiecīgās pašvaldības iedzīvotāju intereses.
Iedzīvotāju līdzdalību lēmumu pieņemšanā ietekmē sabiedriskās aktivitātes līmenis, spēja uzņemties atbildību par savas rīcības rezūltātiem, ticība iespējām ietekmēt lēmumus, kā arī laiks, ko var ziedot līdzdalībai.
Neapšaubāmi iedzīvotāju līdzdalību ietekmē arī informācijas pieejamība, valsts un pašvaldību lēmumu pieņemšanas procedūru pārzināšana un mehānismi, kurus izvēlas valsts un pašvaldības, lai veicinātu iedzīvotāju līdzdalību. Manuprāt līdzdalību visbiežāk kavē laika, resursu, sabiedrības intereses trūkums, kā arī pašvaldības ierēdņu un deputātu atbalsta trūkums un sarežģīti normatīvie akti.
Tā kā ne visi cilvēki vēlas tieši iesaistīties politikā, priekšroku dodot pastarpinātai savu interešu pārstāvībai, valsts pārvaldīšanā un politikā kopumā svarīga ir demokrātisko procedūru ievērošana.
Kas ir līdzdalība?
Līdzdalība ir process, ar kura palīdzību ieinteresētie indivīdi un grupas-plašāka sabiedrība, nevalstiskas organizācijas, pašvaldības institūcijas saņem nepieciešamo informāciju, ietekmē un kopīgi pārrauga kādu noteiktu pakalpojumu sfēru(pakalpojumu izvirzīšanu, to stura precizēšanu un realizēšanu), kā arī pārrauga šo sfēru ietekmējošos lēmumus un resursus. Līdzdalība ir uzskatāma par divpusēju procesu, kura norisi nosaka gan sabiedrības, gan pašvaldības aktivitātes.
Sabiedrība savas aktivitātes var izpaust ar balsošanu vēlēšanās, piedalīšanos politiskās kampaņās, piedalīšanos valsts svētku gājienos. Tomēr parasti ar “politisko līdzdalību” saprot ikkatra iedzīvotāja likumīgās darbības, kas lielākā vai mazākā mērā ir vērstas uz varas pārstāvju lēmumu ietekmēšanu.
Pastāv virkne likumu, kas nosaka konkrētas normas, kādā veidā vietējām pašvaldībām
ir jāiesaista iedzīvotāji lēmumu pieņemšanas gaitā. Satversmē mēs redzam, ka valsts atzīst savus iedzīvotājus un respektē viņu vajadzības.
Latvias Republikas Satversmes 8. nodaļas 89.pantā ir teikts: „Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem”…

Коментарий автора
Atlants