-
Ievadprakse tiesā
Tiesas procesa analīze
Tiesas sēdi sāka ar procesa dalībnieku identitātes pārbaudi, kuru pārbauda sekretāre, kā arī tiek pārbaudīta pārstāvja pilnvara (Civilprocesa likums 155.pants 2.daļa, turpmāk CPL). 1 Tam seko procesuālo tiesību nolasīšana pusēm, kuras tika nolasītas lielā steigā. Sākās lietas izskatīšana pēc būtības ar tiesneša ziņojumu par lietas apstākļiem (CPL 163.p. 1.daļa). Civillietā tiesu spriež tiesa, izskatot un izlemjot tiesas sēdē lietas par strīdiem, kas saistītas ar fizisko un juridisko personu civiltiesību, darba tiesību, ģimenes tiesību un citu tiesību un likumīgo interešu aizsargāšanu (Likums ,,Par tiesu varu” 5.pants). 2
Tiesas procesā tika pārkāpts atklātuma princips, kas ir nostiprināts 19.panta likumā ,,Par tiesu varu”. Saskaņā ar amerikāņu tiesībzinātnieka Ronalda Dvorkina teoriju jēdzienu tiesību principi var skaidrot plašākā un šaurākā nozīmē. Plašākā nozīmē principi ietver sevī visas vispārīgās direktīvas, kas nav normas. Principi ir vērsti uz taisnīguma vai sociālās morāles sekmēšanu, un tie ir jāievēro nevis tāpēc, lai nodrošinātu vēlamo ekonomisko, politisko vai sociālo situāciju, bet gan tāpēc, ka tas ir taisnīguma, godīguma vai kādas citas morāles dimensijas prasība. 3
Šī tiesas sēde bija atklāta, bet autorei to aizliedza apmeklēt, jo aizbildinoties ar to, ka tiesas sēdē nekas interesants nenotikšot, klausītāji netika ielaisti tiesas zālē. Autore to saprata, kā aizrādījumu, radās tāda sajūta, it kā viņa nāktu nevis uz tiesu, bet gan uz kādu teātra izrādi, uz kuru biļetes ir beigušās.
Atklātuma princips nozīmē to, ka tiesās lietas tiek izskatītas atklāti, tās ir brīvi pieejamas jebkurai personai, preses iestādēm. Atklātums veicina visu procesuālo normu ievērošanu, jo process notiek cilvēku acu priekšā. Procesa atklātums dod iespēju pārliecināties par tiesas spriešanas taisnīgumu un pamatotību. 4 No šī aizlieguma var izsecināt to, ka tiesas nelabprātīgi uzņem klausītājus, lai tie nespētu novērtēt to, vai tiesa pieņem taisnīgus spriedumus, vai tiesa ir neatkarīga, uzpērkama, kā arī to vai tiesvedības process tiek vadīts pareizi. …
Prakses laikā autore apmeklēja 3 civillietas (Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā), 4 krimināllietas (Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā), 3 lietas iztiesātas administratīvā procesa kārtībā (Rīgas Administratīvajā rajona tiesā). Katrai personai ir tiesības uz tiesas aizsardzību pret tās dzīvības, veselības, personiskās brīvības, goda, cieņas un mantas apdraudējumiem, garantējot tai tiesības, lai uz pilnīgas līdztiesības pamata, atklāti izskatot lietu neatkarīgā un objektīvā tiesā, tiktu noteiktas šīs personas tiesības un pienākumi vai pret to vērstās apsūdzības pamatotība, ievērojot visas taisnīguma prasības. Prakses mērķis bija uzzināt, kā tiesās tiek ievērotas cilvēku pamattiesības, kā arī to, kā tiesas realizē galvenos demokrātiskas tiesiskas valsts pamatprincipus. Prakses laikā, apmeklējot tiesas sēdes, autore ieguva informāciju par tiesas spriešanas norisēm civillietās, krimināllietās un administratīvajās lietās. Šie secinājumi apkopoti atskaites kopsavilkumā.
