Автор:
Оценка:
Опубликованно: 02.11.2004.
Язык: Латышский
Уровень: Средняя школа
Литературный список: Нет
Ссылки: Не использованы
  • Конспект 'Juridiskā tehnika', 1.
  • Конспект 'Juridiskā tehnika', 2.
  • Конспект 'Juridiskā tehnika', 3.
  • Конспект 'Juridiskā tehnika', 4.
  • Конспект 'Juridiskā tehnika', 5.
Фрагмент работы

1. Juridiskās tehnikas jēdziens.
1.1 Def. Tas ir noteiktu līdzekļu un paņēmienu kopums, ko izmanto tiesību normatīvo aktu, tas ir tiesību piemērošanas un interpretācijas aktu projektu sagatavošana ,pieņemšana un izsludināšana.
Juridiskās tehnikas veidi: 1)Tiesību jaunrades jeb likumdošanas; 2)Interpretācijas(iztulkošanas tehnika); 3)Tiesību realizācijas(piemērošanas tehnika -realizācijas veids).
~Spriedums ir individuāls tiesību piemērošanas akts.
~Paņēmiens -tas ir veids kādā ko realizē, dara vai veic.
~Līdzekļi- priekšmets, rīks, ierīce ar ko veic kādu darbību, vai kas nepieciešams kādā procesā(materiāli).Tas ir paņēmiens vēlama rezultāta sasniegšanai. Realizē savas domas materiālā veidā.

1.2 Juridisko terminu veidi:
1.Vispārlietojamie termini ikdienā -bez specifiskas nozīmes, piemēram- daba, saule.
2.Speciālie nejuridiskie -citu nozaru jēdzienus, terminus- ekoloģija, fizika, medicīna.
3.Speciālie juridiskie termini- piemēram, banketa norma, repatriēts, bezvalstnieks.

1.3 Prasības, kurām jāatbilst juridiskiem terminiem:
1.viennozīmīgums- visi to saprot vienādi
2.vispāratzīti termini- interpretācija, iztulkošana
3.noturīgums
4.īsums


1.4 JT līdzekļus sadala pēc 2 kritērijiem:
1)Likumdevēja gribas izpausmes līdzekļi: a)normatīvā konstruēšana- tiesību normu izveido normas priekšraksta veidā; b)sistemātiskā konstruēšana- tiesību normu izveidošana loģiskās normas veidā(hipotēze, sankcija, dispozija= elementi); c)nozaru tipizācija- katru tiesību normu izveido attiecīgās tiesību nozares ietvaros.
2)Dokumenta teksta vārdiski dokumentālā izklāsta līdzekļi a)rekvizīti(nosaukums, datums, vieta ,paraksts) b)juridiska terminoloģija- vārdi kuros izpaužas juridiskie jēdzieni c)strukturāla konstruēšana- materiāla izvietošana noteiktā kārtībā tā sadalīšana, saskaņošana d)tiesību akta stils -paņēmienu kopums ar kuru palīdzību tiek panākta aktu uztveramība un identificēšana.

1.5 Juridiskās tehnikas paņēmieni:
1)Pēc konkrēto rādītāju apkopojuma pakāpes: a)abstraktais -tiesību norma tiek formulēta apkopojošos formulējumos, jēdzienos; b)kazuastiskais tiesību norma tiek formulēta nosakot gadījumus ,nosacījumus kādos tā darbojas.
2)Pēc tiesību normas elementu izklāsta veida: a)tiešais paņēmiens-hipotēze,dispozija,sankcija-ir izklāstīta viena tiesību normatīvā akta struktūrelementā(likums satur pantus, noteikumi- punktus); b)norādes paņēmiens- normas atsevišķi elementi ir izklāstīti citos konkrētos normatīvo aktu struktūrelementos vai cita normatīvā akta struktūrelementā; c)banketa paņēmiens -tā rezultātā tiek izveidota banketa. Tas ir norādes paņēmiena apakšveids, bet šajā gadījumā norādei ir vispārēja forma. Visbiežāk nosaucot attiecīgo normatīvo aktu.

Коментарий автора
Atlants