Автор:
Оценка:
Опубликованно: 10.06.2014.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: Нет
Ссылки: Не использованы
  • Конспект 'Pašvaldības jēdziens. Pašvaldību tiesību jēdziens un sistēma', 1.
  • Конспект 'Pašvaldības jēdziens. Pašvaldību tiesību jēdziens un sistēma', 2.
  • Конспект 'Pašvaldības jēdziens. Pašvaldību tiesību jēdziens un sistēma', 3.
  • Конспект 'Pašvaldības jēdziens. Pašvaldību tiesību jēdziens un sistēma', 4.
  • Конспект 'Pašvaldības jēdziens. Pašvaldību tiesību jēdziens un sistēma', 5.
Фрагмент работы

2.JĒDZIENA „PAŠVALDĪBA” LEGĀLDEFINĪCIJAS
1)Vispopulārākā definīcija ietverta Eiropas Vietējo pašvaldību hartā: „Pašvaldība nozīmē vietējās varas institūciju tiesības un reālas iespējas likuma robežās regulēt un vadīt būtisku daļu no publiskiem jautājumiem vietējo iedzīvotāju interesēs un atbildot par tiem.”
*Hartas skaidrojumā norādīts, ka „jēdziens „iespēja” pauž domu, ka juridiskās tiesības regulēt un vadīt noteiktas publiskas lietas ir jāpavada līdzekļiem, lai to darītu efektīvi. Frāzes „likumā noteiktajās robežās” iekļaušana atzīst faktu, ka šīs tiesības un iespēju var precīzāk definēt likumos. „Uz savu atbildību” uzsver to, ka vietējās pašvaldības nedrīkst būt ierobežotas rīkoties tikai kā to nosaka augstākstāvošu institūciju pārstāvji. Nav iespējams precīzi definēt, kādas lietas vietējās pašvaldības būtu tiesīgas regulēt un vadīt.”
2)Vispasaules deklarācija par vietējām pašvaldībām nosaka, ka „pašvaldība ir vietējās varas institūciju tiesības un pienākums regulēt un vadīt sabiedriskos jautājumus vietējo iedzīvotāju interesēs, uzņemoties par tiem atbildību”.
!!!3)Likumā Par pašvaldībām ietvertā definīcija paredz, ka „vietējā pārvalde, kas ar pilsoņu vēlētas pārstāvniecības – domes – n tās izveidoto institūciju un iestāžu starpniecību nodrošina likumos noteikto funkciju, kā arī šajā likumā paredzētajā kārtībā MK doto uzdevumu un pašvaldības brīvprātīgo iniciatīvu izpildi, ievērojot valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.”
*neskaidrību rada definējums „vietējā pārvalde”, kas nesaskan ar citiem tiesību aktiem, proti, VPIL doto – atvasināta publiska persona. No šī neskaidrā definējuma grūti izsecināt pašvaldības vietu pārvaldes institucionālajā sistēmā, un līdz ar to arī tās funkcijas un atbildību.
*brīvprātīgās iniciatīvas ir ar likumu neuzdotā kompetence, kas neietilpst ne valsts, ne pašvaldības kompetencē. Brīvprātīgās iniciatīvas var rasties, ievērojot lokālo savdabīgumu, piem., pašvaldība finansē un nodrošina tirgus darbību vai atver pašvaldības lombardu (lai privātie lombardi beigtu rīkoties negodprātīgi).

Коментарий автора
Atlants