-
Saziņas pamatstili
Kā jau mēs visi zinām, tad ar saziņas palīdzību tiek nodota informācija adresātam. Mēs varam nodot pozitīvu, negatīvu, saprotamu, nesaprotamu un vēl citas dažāda veida informācijas. Tātad konkrētā saziņā mēs vēlamies nodot konkrētu informāciju – apsveikumu, uzrunu, lūgumu, pavēli u.c. Līdz ar to, katra saziņas situācija nosaka citas runas formas izvēli, kas nodrošina efektīvāku informācijas uztveršanu. Saziņas formas kvalitāti sekmē arī runas kultūra – lietoti vārdi atbilstoši izvirzītajiem uzdevumiem. Līdz ar to, mēs savā runā izvēlamies ne tikai katrai situācijai atbilstošus vārdus, bet arī intonāciju, , skaļumu, tembru un ilgumu plūsmā.
Atkarīgi no runas mērķa un nozīmes, tiek izdalīti pieci pamatstili –
1.sadzīviskais (sarunvalodas);
2.lietišķais;
3.publicistiskais;
4.daiļrunas;
5.zinātniskais.
Bez šiem saziņas pamatstiliem ir sastopami arī profesionālie runas stili, kuru pazīmes nosaka ne tikai saziņas situācija, bet arī profesionālās darbības joma –
diplomātiskais;
militārais;
tiesas;
tautas mutvārdu;
liturģiskais;
skatuves;
pedagoģiskais.…
Lietišķais runas stils. Lietišķais runas stils tiek izmantots situācijās, kad cilvēkam ir jāpaziņo par kādām notikušām vai gaidāmām norisēm, faktiem sabiedriski politiskajā dzīvē, ekonomikā, mākslā u.c., kuri nav atkarīgi no cilvēka. Šīs runas ir ļoti lietišķas, piemēram, paskaidrojumi, paziņojumi, atgādinājumi, darba intervijas u.c. Šajā saziņas veidā galvenie izteiksmes līdzekļi ir īsi un vienkārši. Tiek lietoti vienkārši un salikti tikumi. Lai doma būtu vieglāk uztverama, teikumi netiek pārblīvēti ar vārdiem, teikumu konstrukcija ir relatīvi brīva. Runā sastopami daudz internacionāli svešvārdi, kā arī neitrālie sarunvalodas un populārzinātniskie vārdi. Šis saziņas stils nepieļauj liekvārdību, apvidvārdus, profesionālismu u žargonismu lietošanu. Tā kā lietišķais runas stils ziņo par notiekošo, piemēram, ekonomikā, tad nav pieļaujamas nekādas subjektīvu domu izpaušanas. Runātāja jūtu u runas izpausme ir slāpēta. Emocionālās balss nokrāsas ir pieļaujamas tikai ļoti retos gadījumos. Šis stils ir nepieciešams tādu sociālo lomu pārstāvjiem kā sanāksmju, kolektīvu vadītājiem, pārdevējiem, radio, televīzijas diktoriem u.c.
