-
Virdžīnijas Hendersones teorija
Virdžinija Hendersone viena no pirmājiem aprakstīja cilvēka pamatvajadzības. Viņas darba modelis var būt izmantots, ka pamats darbam ar pacientu. Daudz no vēlāk rakstītām māsu teorijām balstās uz V. Hendersones teorijas principiem. Citie teorētiķi aprakstīja cilvēka vajadzības, bet citas secības, tā piemēram, A.Maslova teorijas, autore nenorāda, ka pamatvajadzības ir hierarhiālā secībā, bet saka, ka katrai vajadzībai ir nepieciešama individuāla pieeja. Hendersones teoriju pielieto, jebkura strukturā kur jastrāda ar cilvēkiem ar atšķitam vajadzībam. Virdžīnija Hendersone savā teorijā nosauc arī četrpadsmit cilvēka pamatvajadzības , un tā skan šādi :”Cilvēks ir vesela, pilnīga, un neatkarīga būtne, kurai ir 14 pamatvajadzības – elpot, ēst un dzert, izvadīt, kustēties un nodrošināt ķermeņa temperatūru, ievērot tīrību, izvairīties no briesmām kontaktēties ar citiem ticēt vai pielūgt , strādāt un mācīties.”
Visas V. Hendersones teorijas pamatvajadzības ir saistītas viens ar otro, jo šajā teorijā tiek uzsverts, kaindivīdam ir:
1.nepieciešamība pēc fizioloģiska un emocionāla līdzsvara
2.nepieciešama palīdzība, lai nodrošinātu veselību un neatkarību vai arī mierīgu nāvi,
3. nepieciešams spēks, zināšanas un griba, lai sasniegtu vai arī nodrošinātu veselību.…
Māsu darbā izmanto dažādas teorijas un zināšanas. Tas zināšanas māsa izmanto lai informētu pacientu, apmācītu viņu un vadītu. Zinātnes teorija analizē zinātnes attīstību un to kā viņa saistīta ar praksi. Māsu vidū notiek debates par māsu darbībām ar pacientiem. Grieķu filozofs Aristoteļ bija pirmais teoriju zinātnieks, kurš sastādīja noteikumus. Katram no mums ir savs viedoklis par to kas ir cilvēks kā individualitāte un personība. Tā kā ārsta uzmanības centrā ir cilvēks , tad ārstam ir jābūt tā teikt cilvēku ekspertam. Cilvēku var apskatīt no bioloģijas , psiholoģijas , socioloģijas un filozofijas viedokļiem un tā kā cilvēks ir kas vairāk nekā tā kopā saliktās daļas , mēs nevarēsim pazīt cilvēku, aplūkojot tā sastāvdaļas , šķirtas citu no citas. Tieši visu šo daļu sadarbība padara cilvēku neatkārtojamu. Cilvēks ir būtne, kura aktīvi meklē , mērķtiecīgi izvēlas un individuāli apstrādā visu sev pieejamo informāciju.
