Filozofijas virzieni, stili un pamatjautājumi.
Filozofijas vēsturē pastāv daudz dažādu virzienu. Nevienu no tiem nevar uzskatīt par vienīgi pareizo, jo filozofijas mācības principā nav vērtējamas kā pareizas vai aplamas.
Filozofijas vēsturē pastāv dažādas versijas par to, kā klasificēt filozofijas virzienus. Filozofijas vēsturi iedala vairākos periodos:
• Antīkā filozofija, (7.gs.p.m.ē.- 476.g.p.m.ē.) Sokrats, Platons, Aristotelis,
• Viduslaiku filozofija, (5.- 15.gs.m.ē.) Sv.Akvīnas Toms, Sv.Aurēlijs Augustīns,
• Renesanses laikmeta filozofija, (15.- 16.gs.m.ē.) Lorenco Valla, Nikolo Makjavelli,
• Vācu klasiskā filozofija, (17.- 18.gs.m.ē.) Kants, Hēgelis,
• Jaunlaiku filozofija, (17.- 19.gs.m.ē.) Dekarts, Bēkons
• Mūsdienu jeb postklasiskā filozofija, Nīče.
Filozofiskās domāšanas ievirzes atšķiras arī globālā mērogā. To raksturo Rietumu un Austrumu kultūru atšķirības.
Filozofijā pastāv 2 virzieni:
• Ideālisms- virziens, kas aktīvo, radošo lomu pasaulē piedēvē garīgam pirmsākumam. Ideālisti uzskata, ka pasaule nav izzināma,
• Materiālisms- izzinošo apziņu nosaka dabas un sociālā realitāte. Mūsdienā tas nav ievērojams virziens.
Daudzi filozofijas virzieni, piemēram, pozitīvisms, pragmatisms, eksistenciālisms, iziet ārpus materiālisma un ideālisma ietvariem
Filozofijā valda divu veidu rakstības stili:
• Akadēmiski stingra, izsvērta, argumentēta, jēdzieniski precīza maniere (Hēgelis),
• Rotaļīgi viegla, metaforiska, nesistemātiska, poētiska maniere (Nīče).
Filozofija ir tikusi rakstīta arī dzejā, kā esejas, kā sacerējumi, kā ģeometriski traktāti un kā literāri romāni.
Mūsdienu filozofijā samazinās to pamatjēdzienu loma, kuri bija populāri klasiskajā filozofijā. Priekšplānā iznāk tādi koncepti kā: situācija, struktūra, jēga, nozīme, vērtība, bezapziņa, vara, valoda, ķermeniskums, valodiskums, vēsturiskums, subjektivitāte, pārdzīvojums u.c..
…
Lai izcili nokārtotu eksāmenu filozofijā, dotas atbildes uz šādiem jautājumiem: *Filozofijas virzieni, stili un pamatjautājumi *Feministiskā filozofija. *Platons. (427.- 347.g.p.m.ē.) *Pozitīvisms. Loģiskais pozitīvisms. *Telpa un laiks. *Hellēnisma laika filozofijas raksturojums. *Kas ir filozofija? *Ideoloģijas filozofiskā izpratnē. *Hermeneitika. H.G.Gādamers. *Saprašana un intuīcija. *Jaunlaiku empīrisms un Fr. Bēkons. *Cilvēka filozofiskā izpratne. *Z. Freids un psihoanalīzes filozofiskie aspekti. *Filozofija Senajā Ķīnā. Daoisms. *Filozofija Senajā Indijā. Džainisms un hinduisms. *Senās Indijas filozofiskie aizsākumi. Vēdas. *Jaunlaiku racionālisms un R. Dekarts. *Valodas filozofiskā izpratne. *Viduslaiku filozofijas vispārējs raksturojums. *Pragmatisms. *Renesanses laika filozofija. *Eksistenciālisms un tā ievērojamākie pārstāvji. *Aksioloģijas būtība. *Filozofija Senajā Ķīnā. Konfūcisms. *Fenomenoloģija un E. Huserls. *Varas filozofiskā izpratne. *Apgaismības laikmeta filozofijas raksturojums. *Aristotelis. (384.0 322.g.p.m.ē.) *Natūrfilozofijas periods Senajā *Grieķijā. Milētas un Elejas skola. *Filozofiskās pārdomas Zentas Mauriņas darbos. *Personība un masu cilvēks. *Lingvistiskā filozofija un L.Vitgenšteins. *Izziņas process un zināšanu jēdziens. *Filozofija Senajā Indijā. Budisms. *Utopijas.
