-
Apdāvinātība, spējas, talants, dotības, ģenialitāte
Ģenialitāte tiek dēvēta par talata apvienību ar interešu un zināšanu lielu vispusību. Ģēnijs ir cilvēks ar augstu radošas apdāvinātības pakāpi, kas izpaužas lielā orģinalitātē un novatorismā, kas tiek saistīts ar jaunradi vairākās zinātnēs, tehnikas un mākslas nozarēs. Šo jaunrades rezultātos rodas atklājumi, augsta līmeņa vispārinājumi, atziņas vai darbi, kas tālu pārsniedz līdz šim sasniegto un bieži rada inovatīvu attīstības pakāpi. Viens no izciliem ģēnijiem ir bijis Ļeļins jaunas, līdz šim nebijušas valsts iekārtas pamatlicējs un organizētājs, kas pamatojis savu politisko darbību un jaunas mācības par sabiedrības attīstību. Par ģeniālu tiek saukts arī Lomonosovs, ievērojams ķīmiķis un fiziķis. Ģēniji ir arī daudz rakstnieki, kuriem zīmēšana, gleznošana vai mūzika palīdzēja radīt dzīvus, krāsainus, literārus tēlus.
Noslēgumā, mēs varam secināt, ka spēju attīstības gaita ir atkarīga no cilvēka personības virzības un vēlmes to darīt. Ja cilvēkam nebūs nekādas motivācijas, tad arī nekas nenotiks un viņš neko nesasniegs, bet ja viņš ticēs saviem spēkiem, tieksies pēc saviem mērķiem, viņam viss izdosies. Tāpēc cilvēkam jābūt prasīgam pret sevi, kas liek paškritiski vērtēt paveikto, neļauj ieslīdēt pašapmierinātībā. Katram cilvēkam ir kāds viņa īpašais talants, nav neviena, kurš būtu bez sava unikālā talanta, ir tikai tie, kas savu talantu negrib apzināties un likt lietā.
…
Mūsdienās tiek uzskatīts, ka spējas ir indivīda psiholoģiskās īpatnības, kuras nosaka zināšanu un iemaņu efektīvu apguvi. Cilvēkiem ir daudz un dažādas spējas, taču to kvalitāte atšķiras. Var būt jomas, kas cilvēkam padodas, kurās viņš ir spēcīgs un spēj sevi pierādīt un var būt jomas, kurās cilvēks nav ieinteresēts un neprot rīkoties. Cilvēka panākumus konkrētā jomā nosaka viņa stipro un vājo pušu kombinācija. H. Gardners atklāja, ka lielākai daļai cilvēku maksimālās spējas ir vienā noteiktā jomā, bet pārējās jomās spējas ir tikai viduvējas vai pat zemākas par viduvējām.
