-
Vecuma posma īpatnības - jaunietis
Nobeigums
Jaunieši, kuri netic sev – noslēdzas sevī un nelaiž nevienu sev klāt. Ja kāds to patiešām vēlēsies, ar lielām pūlēm viņam tas varētu izdoties.
Jaunieši psiholoģiski un fiziski kļūst arvien neatkarīgāki no saviem vecākiem un sāk pieņemt paši savus ideālus, mērķus un dzīves vērtības, kas dažreiz sakrīt ar vecāku vērtībām.
Atšķirībā no pusaudžiem, jauniešu intereses par mācībām palielinās. Viņi sāk domāt par savu nākotni, par savu izglītību un attīstības iespējām.
Jauniešu attiecības ar saviem vecākiem nosaka – savstarpējās attiecības, ģimenes stāvoklis, uzskati par dzīvi, materiālais stāvoklis, kontrolēšana.
Jauniešu raksturs mēdz būt svārstīgs, bieži rodas vēlme uz konfliktiem, asi izturas pret saviem vecākiem, uzskata ka viņi tos nesaprot, un tādēļ tā reaģē. Uzskata, ka tikai sava vecuma vienaudži viņus saprot un var palīdzēt.
Jaunieša posms ir laiks, kad bērns meklē savu būtību, mēģina piepildīt mērķus, īstenot savas vēlmes. Ir lielāka interese par nākotni, jo vēlas pilnviedot sevi, iegūt labu izglītību, atrast īsto profesiju un izveidot pašam savu ģimeni.
…
Jauniešu vecuma posms ir , apmēram, no 14- 18 gadiem. Šajā dzīves periodā cilvēki un viņu uzvedība ir ļoti svārstīga. Svarīgākais šajā dzīves posmā ir atrast sevi, savu būtību. Saprast pats sevi, un atrast kāds esi. Kā arī jaunieši šajā vecumā meklē savu vietu dzīvē, uzticas intuīcijai un savām vēlmēm – meklējot savu profesiju. Vadoties pēc savām vēlmēm, prasmēm, spējām, kā arī apkārtējo viedokļa. Liela ietekme ir arī vecāku viedoklim. Šajā vecuma posmā jauniešu rīcība un izturēšanās pret apkārtējiem ir savādāka nekā citos posmos. Pret vecākiem sāk izturēties skarbāk, nelaipnāk, runāt pretī. Liela daļa vecāku jau ir pieraduši pie tā, ja ģimenē ir vairāki bērni. Katram tas kādreiz jāpiedzīvo. Bet ne visās ģimenēs tā ir. Citi jaunieši to tik ļoti neizrāda, bet citi savādāk nevar izturēties. Bieži rodas strīdi. Jaunietis šajā vecumā vēlas izklaidēties, un pavadīt daudz laiku ar saviem draugiem. Maz uzmanības tiek pievērstas savai ģimenei un tās tuvajiem cilvēkiem. Neizrāda mīlestību. Rodas daudzi strīdi, kad vecāki viņus kaut kur nelaiž. Raksturīga spītēšanās, dusmas. Bet viss nav tik negatīvi. Vecāki ar laiku pie tā pierod, un arī pats jaunietis ar laiku tik skarbi neizturas. Augot viņš saprot, kā ir pareizi. Protams, ne uzreiz, bet ar laiku.
