-
Erika Berna transaktīvā analīze
Secinājumi
Mūsdienu cilvēki valkā dažādas maskas, un viņiem ir visdažādākās bruņas, kas slēpj viņu īsteno individualitāti, pat no viņiem pašiem. Iespēja uzzināt, kas tu patiesība esi, var uzrādīties biedējoša un satriecoša. Ir liela daļa cilvēku, kas tīši alkst atklāt sliktāko. Kaut gan ar slēptām bailēm apzinās, ka var atklāties arī labākais.
Atklāt sliktāko nozīmē panākt izlemšanas priekšā, turpināt tāpat tālāk vai – ne. Uzzināt labāko – tas nozīmē, ka cilvēkam ir jānolemj, turpināt dzīvot tāpat vai – ne. Jebkurš atklājums var nozīmēt pārmaiņu un tāpēc izraisa bažas. Tomēr tas var būt radošs satraukums, pat tīkams uzbudinājums, kas rodas, palielinot un pilnveidojot savas iespējas.
Cilvēku savstarpējo attiecību mērvienība ir mijdarbība. Analizējot šīs mijdarbības, jūs iegūsit apzinīgāku kontroli par to, kā jūs iedarbojoties uz apkārtējiem cilvēkiem un kā tie savukārt ietekmē jūs. Jūs varēsit noteikt, kad jūsu mijdarbības ir komplementāras, kad pretišķīgas un kad apslēptas. Jūs noskaidrosit arī, kādas “spēles” spēlējat dzīvē.
Cilvēks, kas nav pārliecināts par savu rīcību vai jūtām, ir nabags. Tā kā viņam trūkst pašpaļāvības, pretrunīgie iekšējie spēki liek viņam svārstīties. Šādam cilvēkam ir tālu līdz veselumam, paša “es” daļas ir atsvešinātas – saprāts, emocijas, radošais potenciāls, fiziskās sajūtas vai kāds īpašs uzvedības veids. Savukārt cilvēks, kas to visu apzinās un tiecas sasniegt šo veselumu, kļūst arvien bagātāks.
…
Šī ir koncepcija, kura vairāk skar cilvēku attiecības un mazāk – tieši personību. Tās vieta psiholoģijā ir kaut kur starp psihoanalīzi, jo tiek izmantotas psihoanalīzes idejas, un t.s. humānistisko psiholoģiju. Šī koncepcija ir t.s. transaktīvā analīze. Šī ir mazāk teorija, bet vairāk prakse. To var nosaukt arī par psihoterapijas metodi, par cilvēku attiecību pilnīgošanas metodi. Tā nav domāta tikai cilvēkiem, kuriem ir kādas psiholoģiskas atkāpes vai novirzes, šai analīzei ir universāls raksturs. Transakcija jeb mijiedarbība ir jebkura uzvedība, kura izsauc atbildes reakciju. Tātad tā nav tikai runāšana; acu ckatiens, arī pauze var izsaukt atbildes reakciju. Transaktīvā analīze, kura vienlaikus ir gan teorija, gan praktiska metode, psiholoģiskās palīdzības metode cilvēkiem, sastāv no 4 stadijām; Strukturālā analīze (personības analīze); Mijiedarbību analīze; “Spēļu” analīze; Dzīves scenārija analīze.
