-
EMDR desensibilizācija un traumu pārstrāde ar acu kustībām
8 terapijas fāzes
I fāze. Datu apkopošana apstākļu noteikšanai – psiholoģiskais novērtējums, gatavības terapijai novērtējums un terapijas plāna apspriešana, tostarp potenciālo mērķu (satraucošs temats, notikums, sajūta vai atmiņa) un neatbilstošu uzskatu noteikšana.
II fāze. Sagatavošanās – prasmju apgūšana, lai tiktu galā ar apstrādi (pozitīvie resursi), piemēram, „drošas vietas” izveide – tēls, atmiņa vai sajūta, kas liek justies ērti un rada pozitīvu pašuztveri. Drošu vietu izmanto arī, lai apkopotu terapijas sesiju, kuras laikā netika pabeigtas aktivitātes.
III fāze. Novērtējums – tā saucamo momentuzņēmumu identificēšana, kas atspoguļo mērķi un ar to saistītos traucējumus, ar to saistītos negatīvos kognitīvos procesus un kontrastējošos pozitīvos kognitīvos procesus.
IV fāze. Desensibilizācija – momentuzņēmumu apstrāde, piemērojot bilaterālo stimulāciju, kas nozīmē vienlaicīgu atmiņas vizualizāciju, koncentrējoties uz ķermeņa simptomiem, bilaterālās stimulācijas novērošanu un negat īvu kognitīvo procesu atkārtošanu pārdomās.
8 terapijas fāzes
V fāze. Ieviešana – pozitīvie kognitīvie procesi tiek ieviesti, izmantojot bilaterālo stimulāciju.
VI fāze. Ķermeņa skenēšana – organisma uzraudzība, lai noteiktu sāpju, stresa vai diskomforta sajūtu ķermenī, kas atklāšanas gadījumā tiek apstrādāta, izmantojot bilaterālo stimulāciju.
VII fāze. Noslēgums – dalīšanās pieredzē (tā sauktā iztaujāšana), nepieciešamības gadījumā terapeits sniedz informāciju un atbalstu.
VIII fāze. Atkārtotais novērtējums – atkārtotais novērtējums un terapijas pabeigšana. Tiek izvērtēti traucējumi, kas saistīti ar iepriekšējās sesijās izskatītajiem jautājumiem.
…
EMDR terapija depresijas ārstēšanai pieaugušajiem EMDR ir paātrināta informācijas pārstrādes metode. Metodes pamatā ir dabisks acu kustību process, kas aktivizē iekšējo traumatisko atmiņu pārstādes mehānismu nervu sistēmā. Ar EMDR metodes palīdzību traumatiskā informācija kļūst pieejama, tā tiek pārstrādāta un adaptīvā veidā integrēta. Kā arī tiek pārstrādātas arī mūsu negatīvas emocijas.
