-
Psiholoģisko skolu salīdzinājums
Pēc zinātnieka domām, svarīgākā personiskā īpatnība ir atbilstības vai neatbilstības starp Es un Es-ideālo mērs. Ja personības priekšstatos Es-ideālais un Es-reālais atšķiras, tad cilvēks izjūt psiholoģisku diskomfortu, neapmierinātību, viņam var attīstīties neiroze. Turklāt, ja Es-ideāls saturs ļoti stipri atšķiras no cilvēka reālajām iespējām, tad var kļūt par šķērsli viņa personības attīstībai. Pēc K. Rodžersa domām, katrai personai piemīt motivējošais spēks, kurš nodrošina un fokusē visu augšanu un attīstību veicinošos centienus. Šo spēku zinātnieks dēvē par pašaktualizāciju.
,,Pašaktualizācija,, ,raksta zinātnieks ,,tā ir dzīves būtnes tieksme uz izaugsmi, attīstību, patstāvību, pašapliecināšanos, visu dzīva organisma iespēju aktivizāciju.,,
Atvērtība pārdzīvojumiem. Šī personības iezīme izpaužas kā pilnvērtīgi funkcionējošas personas atvērtība gan baiļu, bikluma un sāpju izjūtai, gan arī drošsirdības, maiguma un sajūsmas izjūtai.
Dzīves konkrētajā momentā. Konkrēta koncentrēšanās, šī brīža un realitātes apzināšanās.
Ticība saviem iekšējiem pamudinājumiem un intuīcijai. Izpaužas personības pārliecībā par pieņemto lēmumu pareizību.
Tiek atzīmēts, ka Es koncepcija vai Es tēls ir uz sevi vērsto sociālo nostādņu sistēma un satur kā minimums trīs komponentes: kognitīvo, emocionālo un uzvedības. Es tēls kā sociālo nostādņu sistēma nodrošina cilvēka pielāgošanos apkārtējai videi, organizē pašizziņu un pašrealizāciju, realizē psiholoģisko pašaizsardzību.…
Karla Rodžersa skola K. Rodžersa (K.Rogers) (19012-1987) zinātniskās intereses bija visai plašas. Viņš izstrādāja personības modeli, person (klient) centrētu un grupu terapiju, ko sauc par tikšanās grupu. Visu viņu psiholoģisko uzskatu pamatā ir personības modelis. Katrai personībai ir sava individuālās pieredzes joma, personas subjektīvā pasaule. Parasti pieredzes sfēra ir dinamiska un selektīva. Es-koncepcija- tā ir personības sevis veselumizpratne, kas balstās uz savas pagātnes, tagadnes un iespējamās nākotnes pašnovērtējumu. Es-koncepcija nav ,,sastindzis,, , nemainīgs rezultāts, tā aplūkojama kā nenoturīga un nepārtraukti mainīga sistēma. Es-koncepcija atrodas personības pieredzes laukā, pastāvīgi vērtē iekšējās lauka saturu un uz tā pamata veido personīgo saturu. Es ideālais ietver priekšstatus un izpratni par to, kam personība gribētu līdzināties. Šī apakšstruktūra arī ir dinamiska pēc sava satura. Tas ir ideāls modulis pēc kā cilvēks patstāvīgi tiecās.
