-
Latvijas teritorijas iekļaušana PSRS sastāvā
1940. gada 17. Jūnijā Padomju Savienības Sarkanā armija okupēja Latvijas Republikas teritoriju. Tas kļuva iespējams staļiniskās PSRS un hitleriskās Vācijas vienošanās rezultātā par ietekmes sfēru sadali Austrumeiropā, ko noformēja ar Padomju Savienības un Vācijas neuzbrukšanas līguma (22.08.1939.) un līguma par draudzību un robežu (28.09.1939.) slepenajiem papildprotokoliem. Baltijas valstis nonāca PSRS ietekmes sfērā. Okupācijai bija tālejošas sekas, jo tās rezultāts bija Latvijas valstiskās neatkarības zaudēšana un tās teritorijas iekļaušana PSRS sastāvā. Latvijas tiesību sistēmu nomainīja ar padomju tiesībām, attiecinot uz Latvijas PSRS Krievijas Padomju Federatīvā Sociālistiskās Republikas kodeksus.
Latvijas tiesību attīstībā iezīmējās krass lūzums vai drīzāk pārrāvums, kas ilga veselus 50 gadus, kaut arī jāatzīmē, ka vācu okupācijas laikā LR likumu darbība daļēji tika atjaunota.
Par Padomju Savienības īstenotās okupācijas ieganstu tika izvirzīts apgalvojums par 1939. gada 5. oktobra PSRS un Latvijas Savstarpējās palīdzības līguma nosacījumu rupjiem pārkāpumiem no Latvijas puses. PSRS pretenzijas tika formulētas 16. jūnijā Latvijas valdībai iesniegtās ultimatīvās notas tekstā. Tajā Latvijas valdībai izvirzīja piecas pretenzijas:
1)slepenas, pret PSRS vērstas militāras savienības noslēgšana ar Igauniju un Lietuvu;
2)tiek saglābtas militāras savienības līgums ar Igauniju;
3)piedalīšanās 1939. Un 1940. Gadā divās slepenās Baltijas valstu ārlietu ministru konferencēs.…
Mana darba tēma ir Latvija PSRS sastāvā. Pēc iekļūšanas PSRS sastāvā Latvijā sākās strauja politiskās un saimnieciskās dzīves pārkārtošana atbilstoši staļiniskā sociālisma modelim. Tika pieņemta LPSR konstitūcija. Pilsētās, apriņķos un pagastos tika ieceltas izpildkomitejas. Dzīves līmenis Latvijā ievērojami pazeminājās. Agrārā reforma. Lauksaimniecības kolektivizācijas vietā tika realizēta mērķtiecīga agrārā reforma. Visa zeme tika pasludināta par valsts īpašumu, bet zemnieku lietošanā atstāja ne vairāk kā 30 ha zemes vienai saimniecībai. Pārējo zemi iekļāva valsts zemes fondā, no kura piešķīra pa 10 ha kalpiem un bezzemniekiem jaunsaimniecību izveidošanai. Masu represijas. Pēc LPSR pasludināšanas sākās represijas pret Latvijas valsts pārvaldes, saimnieciskajiem un militārajiem darbiniekiem, kā arī inteliģenci. Ar apsūdzību “par pretpadomju darbību” šie cilvēki tika ieslodzīti cietumos, nogalināti vai izsūtīti uz Sibīriju. Naktī no 13. uz 14. jūniju visā Baltijā tika organizēta milzīga apjoma masu deportācija, kuras instrukcija tika izstrādāta jau 1939. gada oktobrī, kad PSRS vēl pat nebija okupējusi šo teritoriju.
