-
Sociāli ekonomisko procesu modelēšanas metodes: statistiskie modeļi
Statistiskā modeļa izvēli nosaka analizējam un prognozējama radītāja ekonomiska būtība, izmantojamas ieejas informācijas pilnība un ticamība. Veidojot ieejas informāciju, izmanto pārskata informāciju, prognozējama radītāja attīstības tendenču analīzi iepriekšēja laika periodā. Jāņiem arī gadījuma faktoru formalizācijas iespējas, kas ir raksturīgi tirgus ekonomikai (Frolova 2005, 118. lpp).
Analītisko aprēķinu rezultātus pēc statiskajiem modeļiem var noformēt kompaktu izejas formu veidā, kuras izejas informācija tiek attēlota lietotajam diezgan uzskatami un koncentrēti. Iegūto rezultātu novērtēšana un analīze ļauj veidot galīgo prognozi. Tomēr ir jāņem vērā, ka statistiskās prognozes ekstrapolācijas1 raksturs ne vienmēr veicina objektīva lēmuma pieņemšanu. Šajā gadījumā ir lietderīgi statistisko modeļu izejas informācijas daļu izmantot tālāk optimizācijas modelī kā tā ieejas informāciju (Frolova 2005, 118. – 119. lpp).
Lai veiksmīgi izstrādātu statistisko modeli ir nepieciešams:
pietiekams datu apjoms statistisko sakarību izpausmei – lai iegūto ticamāko rezultāti ir vēlams plašs datu apjoms par noteikto laika intervālu;
nodrošināt metodoloģisko datu salīdzināmību – tas ir lai dažādu pazīmju dati piederētu, piemēram, pie viena noteikta laika posma un vietas;
spēt pamatot, balstoties uz pētāma radītāja satura analīzes, likumsakarības pārnešanas iespēju no pagātnes uz noteikto prognozēšanas periodu – tas ir kādi faktori norada uz to, ka saglabāsies pašreizēja tendence un nekas būtiski nemainīsies (Шелобаев 2001, c. 144).…
Statistisko modeļu izmantošana analīzē un prognozēšanā ieguva plašo popularitāti līdz ar datortehnikas attīstību un dažādu statistisko datorprogrammu izgudrošanu. Tagad vairs nav nepieciešams veikt sarežģītus aprēķinus uz papīra, pašiem veidot tabulas un grafikus, dažreiz pat nav nepieciešamības zināt sarežģītas formulas, kas ir nepieciešams statistisko datu apstrādei – to visu cilvēku vieta var darīt datorprogrammas. Cilvēkam ir nepieciešams tikai izanalizēt iegūto rezultātu un pieņemt pareizo lēmumu. Sakarības pastāv visur, gan dabā, gan vēsturē, gan ekonomikā. Tādejādi pašlaik, kad visas pasaules valstis vēlas prognozēt un paredzēt tālāko ekonomikas attīstību, ka arī atrast daudzveidīgas sakarības starp ekonomisko radītāju elementiem – statistisko modeļu izmantošana ekonomikā kļuva ļoti populāra. Statistiskas modeles var izmanto visur – plānošanas un marketinga nodaļas, prognozējot tālāko valsts ekonomikas un finanšu radītāju attīstību, kā arī visur citur kur ir nepieciešams uz esošo reālo datu pamata noteikt sakarības ciešumu starp dažādiem elementiem vai arī prognozēt iespējamo situācijas attīstības gaitu. Šajā referāta tiks aprakstīta statistisko modeļu būtība un tas darbības princips, kā arī tiks izskatīti dažas statistiskas metodes, kurus pielieto statistiskas informācijas apstrādei un statistisko modeļu izveidei. Kā arī pamatojoties uz reālajiem datiem, tiks izveidoti daži statistiskie modeļi, lai teorētiskas zināšanas tiktu pamatoti ar praktiskiem piemēriem.
