-
Atbildes uz jautājumiem par Makjavelli grāmatu "Valdnieks"
Izmantojot Makjavelli iedalījumu – kuram no principātu veidiem atbilst Hitlera diktatūra, un kuram Staļina diktatūra? Kādi ir visdrošākais veidi kā noturēties pie varas neatkarīgi no valsts modeļa?
Es uzskatu, ka Hitlera diktatūra pēc Makjavelli iedalījuma atbilst- pilsoniskajam principātam, bet Staļina diktatūra atbilst tam principātu veidam, kas iegūts noziedzīgā kārtā. Hitlers savu varu ieguva izmantojot dažādas propagandas metodes. Nacisti savu darbību atspoguļoja tā, lai rastos iespaids, ka viņi ir vienīgie, kas cīnās par vācu tautas labklājību. Neatņemams propagandas elements bija nacionālisms. Daudziem vāciešiem patika Ā. Hitlera personība. Viņus saistīja Hitlera oratora talants. Kā orators viņš vienlaikus uzstājās divās lomās: „ģimenes tēva” un „Vācijas valdnieka” lomā. Šajā gadījumā Hitlers nevis ar noziedzību vai citu neciešamu varmācību, bet ar pārējo līdzpilsoņu labvēlību kļūst par valdnieku savā Tēvijā. Vācu tautu iespaidoja Hitlera pārliecinošās runas un viņš tautai “iepotēja” viņa idejas tā, ka cilvēki viņam tik ļoti ticēja un atbalstīja viņu, neskatoties un viņa šausmīgajām izdarībām. Turpretim Staļins savu varu ieguva noziedzīgā un nekrietnā kārtā, jo viņš pat V. Ļeņina slimības laikā sāka jau attīrīt savu ceļu uz vienpersonisku varu. 1934. gadā sākās Staļina terors. Valstī valdīja baiļu un naida atmosfēra. Viņš slepkavoja un izsūtīja ietekmīgākus un gudrākus cilvēkus, kas kādā veidā varētu traucēt viņam noturēties pie varas. Viņu neinteresēja tas, ka viņš bija zināms ar savu zvērisko cietsirdību un necilvēcību, viņš savu troni nezaudēja pateicoties cilvēku bailēm no viņa.
…
Kas Makjavelli darbā tiek parādīts kā svarīgākais – Spēks vai Morāle? Personīgi man šis jautājums-spēks vai morāle, vienmēr ir bijis neizdibināms. Man ir ļoti grūti pateikt, kas ir svarīgākais, arī lasot šo darbu prātā paturēju šo jautājumu. Beigu beigās, tomēr, sliecos pie tā, ka Makjavelli darbā “Valdnieks” kā svarīgākais tiek parādīts spēks nevis morāle. Lai gan arī Makjavelli piemin morāles būtiskumu, tomēr uzskatu, ka viņaprāt, spēks ņem virsroku. To secināju pēc citāta : ‘’Turklāt piebilstams, ka cilvēkus vajag vai nu pielabināt, vai iznīcināt, jo viņi atriebjas par viegliem nodarījumiem, par smagiem tie to nespēj; tāpēc cilvēks apspiežams tā, lai nav jābaidās no atriebības.’’ Manuprāt, šie ir ļoti spēcīgi vārdi, un parāda Makjavelli domāšanu. Uzsvars šeit ir likts uz spēku- fiziski ietekmēt tā, lai tauta vairs nebūtu spējīga atriebties. Visa darba garumā ir aprakstīts kā labāk pakļaut un valdīt pār kādām teritorijām, tiek apskatīti un pat uzsvērtas fiziskas metodes, kā to izdarīt.
