-
Motivācijas teorijas
Secinājumi
Džeimsa-Langes un Kenona-Bārda teorijās tiek ņemta vērā fizioloģiskā ierosa, tas ir, fiziskās pārmaiņas organsimā – paātrināta sirdsdarbība un elpošana un muskuļu sasprindzinājums. Taču šīs teorijas atšķiras, un atšķirības nosaka gan tas brīdis, kurā indivīds apjauš, ka pārdzīvo emocijas, gan stimula kognitīvā novērtējuma loma emociju interpretācijā.
Saskaņā ar Džeimsa-Langes teoriju emocijas rada organsima fizioloģisko pārmaiņu interpretāciju, savukāt Kenona-Bārda teorija apgalvo, ka izjūtas, rīcība un fizioloģiskās pārmaiņas organismā rodas vienlaikus, kad noteikts stimuls redzes paugurā ierosina aktivitāti.
Salīdzinot šīs divas teorijas, var secināt, ka jebkurā situācijā pirmās sajūtas tiks izraisītas pēc vizuālā tēla uztveršanas. Galvenā atšķirība starp abām teorijām: Džeimsa - Langes apraksta to, ka cilvēks sākumā reaģē, tikai pēc tam aptver notiekošo. Kenona - Bārda paredz,ka cilvēks sākumā apzinās savu iegūto emociju, tad attiecīgi reaģē uz to.
Šīs teorijas ir grūti salīdzināt vienā kontekstā, jo manuprāt, Džeimsa – Langes teorija orientēta uz ekstremālu apstākļu gadījumiem. Piemēram:
Situācija Nr.1: Uz ielas piedraud ar ieroci un mēģina aplaupīt.
Situācija Nr.2: Tu esi saņēmies lekt ar izpletni un skaties pa atvērtas lidmašīnas durvīm.
…
Motivācija un emocijas ir jēdzieni, kurus psihologi izmanto, lai izprastu, kā aktivizējas indivīda izturēšanās. Kā motivācijā, tā emocijās atspoguļojas bioloģiskie, psiholoģiskie un sociālie faktori. Minētie jēdzieni palīdz izprast gan izturēšanās daudzveidību vienam un tam pašam cilvēkam dažādos laika posmos, gan arī dažādo cilvēku atšķirīgo izturēšanos. Apskatīta Džeimsa-Langes teorija un Kenona-Bārda teorija, salīdzinātas šīs abas teorijas.
