-
Motivācijas faktori veselības saglabāšanā cilvēkiem ar celiakiju
1.11. Latvijā veicamie un esošie pasākumi
Lai cilvēki varētu veikt mērķtiecīgas un efektīvas veselību veicinošas aktivitātes, ir nepieciešams atbilstošs zināšanu un kompetences līmenis, cilvēku ir nepieciešamas pozitīvi motivēt, tāpēc veselības izglītība ir būtiska veselības veicināšanas sastāvdaļa. Nav nepieciešams cilvēkus biedēt ar letālu iznākumu, vajag cilvēkam ar celiakiju sniegt reālu atbalstu. Tātad veselības veicināšana lielā mērā ir pozitīva motivācija. Nozīmīga ir tāda motivācija, kura, attīstot motivējamo dzīves/veselības prasmes, stiprina viņu spējas pieņemt veselīgu dzīvesveidu atbalstošus lēmumus un veicina vēlmi un prasmes iekļauties veselības veicināšanas aktivitātēs. Informācijas avotu analīze liecina, ka Latvijā ir pieejami un vēl veicami šādi celiakijas profilakses pasākumi:
2. Jāuzlabo ārstu un cilvēku zināšanas par celiakiju un kļūdām tās atpazīšanā (presē, televīzijā, semināros u.c.).
Jāpārliecina atbildīgie veselības aprūpes organizatori par nepieciešamību piešķirt līdzekļus celiakijas kabinetu organizēšanai.
Uzlabojot diagnostikas iespējas un konsultāciju kārtību, jāsameklē, jāreģistrē un jāaprūpē celiakijas apdraudētie un jau ar celiakiju slimie cilvēki, kas vēl nav atklāti. Pašlaik tiek tērēti lieli līdzekļi, neracionāli izmeklējot un ārstējot šos pacientus. Neatpazītai slimībai progresējot, tiks izšķiesti vēl lielāki līdzekļi.
Jāveicina un jāreģistrē no glutēna brīvo produktu ražošana un imports Latvijā. Jāinformē (presē, ar biļeteniem u.c.) celiakijas slimnieki par šiem produktiem un ēdināšanas uzņēmumiem, kur var droši paēst.
Tagad, tāpat kā agrāk, kad celiakiju uzskatīja tikai par zarnu slimību, celiakijas slimnieku speciālo aprūpi veic gastroenterologi. Neskaidrību gadījumā ārsti un pacienti var meklēt palīdzību pie diētārstes Vidagas Skujas, P.Stradiņa KUS. Tās ir privāti atmaksātas vizītes un vizītes ar ģimenes ārsta nosūtījumu.
…
Motivācija ir faktors, kas nosaka cilvēka iekšējās intereses, dziņas, vēlmes, nostājas, kas izraisa cilvēka aktivitāti un virza viņu rīcību. Motivēšanas procesu varētu modelēt: vajadzības – mērķa nospraušana – darbība – mērķa sasniegšana – vajadzības. Motivācija ir viens no indivīda pamata jēdzieniem. Lai saprastu, kāpēc cilvēki uzvedās tā kā viņi uzvedās, kaut kas jāzina par motivāciju. Motivācija nav vienīgais vai galvenais impulss, kas rada uzvedību, tomēr parasti motivācija ir daļa no vienota konteksta. Motivācija veic vairākas funkcijas: rosina uzvedību, vada un organizē to, dod tai personisku jēgu un nozīmību. Piemēram – motivācija saglabāt veselību. Cilvēks cenšas darīt visu pareizi, lai pats sev nekaitētu – ēd veselīgi, sporto, apmeklē izglītojošus kursus un ārstu, ja ir kādi neskaidri jautājumi.
