-
Izpratne par cilvēka ķermeni un tā skaistumu dažādās kultūrās un laikmetos
Kaut arī gudrība, attīstīts prāts un kultūras līmenis mūsdienu sabiedrība tiek vērtēts ļoti atzinīgi, pašu lielāko pārākumu komunikācijā gūst tieši cilvēka vizuālais skaistums. „Skaistums modē bijis vienmēr. Visu nacionalitāšu un sociālo slāņu cilvēki tiekušies izskatīties skaisti- tas vienmēr ir bijis dzīves veiksmes pamatā. Īpaši svarīgi tas bijis sievietēm, jo skaistulēm veiksmīgi iziet pie vīra bija un joprojām ir lielākas iespējas nekā neglītajām. Jāuzsver, ka līdz 20. gs tāds bija katras jaunkundzes galvenais nolūks, galvenokārt, lai gūtu vai uzlabotu finansiālo stabilitāti un sociālo statusu.” 1
Mūsdienās izpratne par skaistumu ir kļuvusi vairumā par skarbu un nežēlīgu priekšstatu- proti, sievietēm ir jābūt kā no modes žurnāla vāka. Un uz šiem vākiem parasti ir redzamas visā pasaulē vai tepat Latvijā populāras skaistules, kas atbilst modeļu standarta parametram 90-60-90. Šīm sievietēm ir tumšas biezas skropstas, kas lielākoties ir mākslīgas, gēla vai akrila nagi, pieaudzēti mati, pilnīgas lūpas un krūtis, pārspīlēti brūns ķermeņa iedegums. Ir izveidojies priekšstats, ka tieši šīs nosauktās īpašības nosaka veiksmīgu komunikāciju. Tā rodas pārliecība par savām spējām. Bet tieši šīs jau iepriekš minētas īpašības liek sievietēm mainīt sevi, mocīties bulīmijā vai anoreksijā. Kad pēc mēneša izkrīt mākslīgas skropstas, dabīgās vēl tik ātri neataug. Mākslīgiem mati nekad neizskatās dabīgi, lai kā sievietes to vēlētos. …
Dažādās pasaules malās valda atšķirīgi uzskati par to, kas ir skaists. Piemēram, daudzviet pasaulē par skaistām uzskata apaļīgas sievietes. Tāpēc eiropiešu standarta sieviete šajā vidē tiktu uzskatīta par neglītu. Tuklumu par sievietes skaistuma ideālu savulaik uzskatīja gan Indijā, gan viduslaiku arābu Kalifatā. Šī skaistuma uztver saglabājas arī mūsdienās daudzās arābu un Āfrikas valstīs, tādēļ beberu ciltīs mātes joprojām baro savas meitas ar treknu un saldu barību, uzspiež viņām mazkustīgu dzīvesveidu, lai meitas izaugtu druknas un būtu iekārojamas līgavas. Par īpaši skaitu tiek uzskatīta tāda līgava, kas ir tik drukna, ka nespēj pārvietoties bez citu palīdzības. Savukārt mūsdienu Mauritānijā sievietes nosaitē sev potītes, jo uzskata, ka šādi ķermenī saglabājas maksimāli daudz šķidruma, kas veicina auguma apaļīgumu. Jāteic, ka tā nebūt nav vienīgā atšķirība.
