Оценка:
Опубликованно: 30.03.2003.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: Нет
Ссылки: Не использованы
  • Конспект 'Tiesu vara Latvijā', 1.
  • Конспект 'Tiesu vara Latvijā', 2.
  • Конспект 'Tiesu vara Latvijā', 3.
  • Конспект 'Tiesu vara Latvijā', 4.
  • Конспект 'Tiesu vara Latvijā', 5.
  • Конспект 'Tiesu vara Latvijā', 6.
Фрагмент работы

Tiesa ir galvenais tiesiskās kārtības nodrošināšanas līdzeklis jebkurā valstī. Tiesu vara pastāv līdzās likumdevējvarai un izpildvarai, tāpēc to dēvē par “trešo varu”, kura nodrošina likumu ievērošanu. Sakārtota un demokrātiska tiesu sistēma, sekmīga tās funkcionēšana ir valsts demokrātiskās attīstības rādītājs, kas parāda, cik tiesiska ir valsts. Taču, lai tiesu sistēma strādātu efektīvi, tai jābūt ļoti labi sakārtotai, jābūt izstrādātai detalizētai, visaptverošai likumdošanai, bet pieredze liecina, ka pat rūpīgi izstrādāti likumi nevar paredzēt visas dzīvē iespējamās situācijas, tādēļ tiesnešu darbā notiek likumu interpretēšana katram konkrētam gadījumam. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai tiesneši būtu neatkarīgi un objektīvi.
Pēc 1990. gada 4. maija deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, kā viens no galvenajiem jautājumiem izvirzījās tiesu sistēmas pārkārtošana (jaunas tiesību aizsardzības iestāžu sistēmas izveide), lai tiesu sistēma atbilstu jaunajai Latvijas valsts situācijai. Tādēļ tika sākta tiesu reforma valstī, jo vecā padomju laika tiesu sistēma nevarēja darboties jaunajos apstākļos. Kā pirmo izveidoja Latvijas Republikas Prokuratūru, un 1990. gada 26. septembrī tika pieņemts likums “Par prokuratūru uzraudzību Latvijas Republikā”. Šim likumam 1992. gada 15. decembrī sekoja likums “Par tiesu varu”. 1995.gada 3.oktobrī izveidoja Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senātu ar Civillietu departamentu un Krimināllietu departamentu un Augstākās tiesas palātas – Civillietu tiesu palātu un Krimināllietu tiesu palātu, bet 1996. gadā tika izveidota Satversmes tiesa. No visām bijušās Padomju Savienības republikām Latvijas Republika bija vienīgā, kura atjaunoja pirmspadomju tiesību sistēmu, jo 1992. gadā atkal stājās spēkā 1922. gadā pieņemtā LR Satversme un 1937.gadā pieņemtais Civillikums.
Latvijas tiesu sistēma
Latvijas tiesu sistēmai ir trīs līmeņi: rajona (pilsētas) tiesa, apgabaltiesa (Rīgas, Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales) un Augstākā tiesa, bet papildus šiem trīs līmeņiem pastāv vēl Satversmes tiesa. …

Коментарий автора
Atlants