-
Semestra darbs mākslas vēsturē
Pirmo reizi ieraugot Laimoņa Mieriņa gleznu «Red Rain», mani pārņēma pozitīvas emocijas. Tā lika justies priecīgai un izraisīja vēlmi atraisīties un atdzīvoties, tādēļ tā man ļoti iepatikās. Iespējams tieši gaišo, mierīgo un tajā pašā laikā kontrastaino un dzīvespriecīgo krāsu dēļ. Tāpēc es nolēmu, ka šī glezna lieliksi derēs par manu pētniecības un analīzes objektu manam semestra darbam mākslas vēsturē, kurā vērojot gleznu es pētīšu savu un arī citu cilvēku «jaunās pasaules redzējumu».
Manā priekšā stāv gleznas attēls, es uzreiz iedomājos, cik žēl, ka man nav tāda iespēja aplūkot gleznas oriģinālu klātienē. Bet šobrīd tā liekas nesasniedzama, jo atrodas tik tālu Anglijā, «Beverly Art» galerijā, pilsētiņā ko sauc par Līdsu. Tā ir pilsēta, kurā mākslinieks Laimonis Mieriņš nodzīvoja lielu daļu savas dzīves. Bet gleznas fotogrāfija ir tik pozitīvi iespaidīga, ka mani tik un tā savā varā pārņēm dažādu sajūtu vilnis. Vispirms jau prieks, tad aicinājums, pēc tam tāds kā miers un tajā pašā laikā nemiers, ieinteresētība, sāk darboties fantāzija, parādās jautājumi kāpēc tā un ne savādāk, kāpēc tieši šāds krāsu salikums, tik nesaliekams, drosmīgs, varbūt pat vājprātīgs – rozā, zaļš, violetie, oranžie, zilie. Tie ir traki salikumi, un man tas ir izaicinoši. Kad tu to redzi, visi dzīves konflikti, it kā neatrisināmie, vairs nav svarīgi, ir pienācis brīdis par to nedomāt. Es aizceļoju uz pārdomu pasauli. Es uzreiz sāku domāt par kaut ko citu, – ja es gleznotu tieši tādu pašu gleznu, kādas laukumu un līniju attiecības es izvēlētos un kādas būtu manas pielietotās krāsas. …
Semestra darbs mākslas vēsturē "Laimonis Mieriņš. JAUNAS PASAULES MEKLĒJUMOS" Ievads Kā skatīties uz mākslu, kā no mākslas iegūt sev nepieciešamo? Pasaule ir tik dažāda, viss juku jukām, mēs mēģinām saprast viens otru, mēģinām saprast mākslu, kurā ir tas, kas mums nepieciešams, bet vai protam to atpazīt? Vai varam mākslas darbā atrast sev jaunas pasaules aicinājumu? Šajā semestra darbā, sava veida pētījumā es vēlos pierādīt, lai cik dažādi mēs arī nebūtu, skatoties uz gleznu – «jaunas pasaules» redzējumu var iegūt ikviens no mums, kuram ir vajadzīgā motivācija. Par šī kursa darba pētniecības objektu izvēlējos latviešu gleznotāja Laimoņa Mieriņa (1929–2011), abstrakto gleznu «Red Rain» jeb «Sarkanais Lietus». Pastāstīšu ne tikai par savas jaunās pasaules meklējumiem šajā gleznā, bet arī par vēl dažu cilvēku fantastiskajiem, intensīvajiem pārdzīvojumiem un redzējumiem. Mēs katrs būdams personība, gleznā redzam sev raksturīgu un savdabīgu jauno pasauli. Glezna ir viena, bet lūkojoties uz to katram no mums tā brīža noskaņas, jūtas, emocijas un asociācijas būs atšķirīgas, mēs katrs pēc savas patikas un saprašanas, domās sev raksturīgā veidā to vizualizēsim, tā būs negaidīta estētiska pieredze, «neplānotas» izjūtas, iepriekš nenojaušams dvēseles stāvoklis. Ieskaitot mani, daudzi no mums to jau ir piedzīvojuši...
Darbā ir gramatikas kļūdas.
