Finansu kontrole
Finansu kontroles veidu izmanto gan firmu vadītāji, gan citas ieinteresētās personas organizācijā. Uzņēmuma stratēģiskā vadība nosaka finansu mērķus, kuri organizācijai būtu jāsasniedz. Šie mērķi var būt peļņas pieaugums, rentabilitāte u.c. Pēc noteiktajiem mērķiem vadība izvērtē, vai šie mērķi ir vai nav sasniegti. Organizācijas sasniegtie rezultāti tiek salīdzināti ar citām organizācijām, izmantojot akcijas tirgus cenu, investīciju atdevi, tirgus daļu un pat naudas plūsmu, jo tādā veidā akcionāri mēģina saprast, cik labi uzņēmums darbojas.
Akciju tirgus cena
Akciju tirgus cena ir būtisks atskaites punkts; akciju cenu nosaka pircēju un pārdevēju skaits tirgū.1 Akciju cenas izmaiņas akcionāriem dod uzņēmuma darbības un vadības efektivitātes atgriezenisko saiti. Krītoša akcijas cena var provocēt akcionārus uz mēģinājumiem pārņemt vadību, tā dod arī kontroli pār vadības rīcību. Uzņēmuma akcijas cena parāda ilgtermiņa akciju atdevi, un to var nosaukt par organizācijas ilgtermiņa potenciāla indikatoru (cerību indikatoru).
Investīciju atdeve
Investīciju atdevi aprēķina, dalot neto peļņu ar investēto kapitālu, un tā ir otra populāra finansu kontroles forma. Korporatīvajā līmenī organizācijas rezultātus var vērtēt attiecībā pret citām organizācijām.
Investīciju atdevi kā kontroles veidu var izmantot organizācijas iekšienē darbības virzienu līmenī, lai salīdzinātu darbības virziena rezultātus ar līdzīgu neatkarīgu uzņēmumu vai ar citiem organizācijas darbības virzieniem. …
Kontroles sistēmu veidi Organizācijas var izmantot samērā vienkāršas kontroles sistēmas, kas nosaka uzņēmuma ražošanas apjomus, kā arī daudz sarežģītākas kontroles sistēmas, kuras mēra un kontrolē organizatorisko uzvedību. Kontroles sistēmas veidi, kurus organizācija var izmantot, lai pārraudzītu un koordinētu savas darbības. Finansu kontrole Finansu kontroles veidu izmanto gan firmu vadītāji, gan citas ieinteresētās personas organizā¬cijā. Uzņēmuma stratēģiskā vadība nosaka finansu mērķus, kuri organizācijai būtu jāsasniedz. Šie mērķi var būt peļņas pieaugums, rentabilitāte u.c. Pēc noteiktajiem mērķiem vadība izvērtē, vai šie mērķi ir vai nav sasniegti. Organizācijas sasniegtie rezultāti tiek salīdzināti ar citām organizācijām, izmantojot akcijas tirgus cenu, investīciju atdevi, tirgus daļu un pat naudas plūsmu, jo tādā veidā akcionāri mēģina saprast, cik labi uzņēmums darbojas.
