-
Jūdaisms
Svētie raksti
Ebreju Svētie raksti ir Tanahs un Talmuds.
Tanahu veido senākie ebreju reliģiskie teksti, kuri sarakstīti senebreju valodā, dažas no tās vēlākajām daļām - aramiešu valodā. Tanahu veido trīs daļas - Tora(Mozus grāmatas), Nebiīm(praviešu darbi) un Ketūbīm(citi raksti).
Talmuds - 20 sējumos apkopoti ticības skolotāju skaidrojumi. Pazīstamāki ir divi Talmuda varianti - "Babilonijas Talmuds" un "Jeruzālemes Talmuds". Talmuds sastāv no divām daļām - Mišnas (Toras komentāri) un Gemaras (Mišnas komentāri).
Sinagoga
Jūdaisti par vienīgo svēto templi uzskata Jeruzalemes templi, kurš tika sagrauts. Jauns templis netika uzbūvēts. Visas pārējās ēkas, kur notiek lūgšanas, dēvē par sinagogām.
Nav konkrētu nosacījumu, kādam jābūt sinagogas eksterjeram un interjeram. Sinagogas plānā ir taisnstūris. Tā ir pulcēšanās vieta tiem ticīgajiem ebrejiem, kas dzīvo noteiktā apvidū. Toru skaļi lasa arī ticīgie. Lūgšanas notiek arī senebreju valodā, pavēršoties uz tempļa pusi – Jeruzālemi.
…
Ar vārdu "garīdzniecība" apzīmē sociālo grupu, atsevišķus cilvēkus, kuri ir kādas reliģijas profesionāli kalpotāji. Jūdaistu garīdzniecībā ietilpst vairākas ticības kalpotāju grupas. Koheni ir augstākie priesteri. Nākamie pēc nozīmīguma ir levīti. Viņu pārziņā ir svarīgākās reliģiskās ceremonijas. Šos amatus mūsdienās piešķir ļoti reti. Rabīns. Rabīni ir ticības skolotāji, kuri māca Toru un piedalās ikdienas lūgšanās. Rabīnam var būt vairāki palīgi. Rabīns nav priesteris, kuram jāpilda īpaši pienākumi. Parasti rabīns ir vīriešu kārtas pārstāvis. Hazans - lūgšanu dziedātājs sinagogā. Hazans dievkalpojuma laikā dziedoši lasa lūgšanas, kuras pēc tam atkārto dievlūdzēji. Hazanu izvēlas no draudzes locekļiem. Vēlams, lai hazans būtu precējies. Pirmsākumos par hazanu varēja kļūt tikai vīriešu kārtas pārstāvis.
