-
Hiperketatozes
Viens no klasiskākajiem hiperkeratozes gadījumiem ir varžacis (clavus), kas rodas ilgstošai, regulārai jeb hroniskai mehāniskai berzei vai spiedienam pakļautās ķermeņa vietās. Pēdu varžacīm bieži rodas uz augšu no pirkstiem, ja ir spiediens no apaviem. Tomēr viņi arī dažreiz rasties vienīgi no kājām un starp pirkstiem. Klīniski tās izpaužas kā labi norobežota ragvielas masa visizteiktākā spiediena vietā, kas ķīļveidā iespiežas ādā, kairinot nervus un izraisot sāpes spiediena laikā. Parastās lokalizācijas vietas ir uz pēdām, īpaši uz kāju mazā pirkstiņa dorsālās virsmas, kad varžaci mēdz dēvēt par cieto, vai arī starp diviem pirkstiem to iekšējās virsmās, galvenokārt ceturtajā pirkststarpā. Šādas varžacis mēdz saukt par mīkstajām, jo cēlonis ir ne vien hronisks spiediens, bet arī ādas macerācija svīšanas dēļ. Galvenais iemesls, kāpēc rodas kāju varžacis, ir nepiemēroti apavi, kas spiež vai sautē kājas. Nozīme ir arī ortopēdiskām problēmām, kā arī dažādām profesionālām īpatnībām, piemēram, profesionālās dejas un sports.
Lai novērstu mehānisko hiperkeratozi, galvenais pasākums ir pareiza apavu izvēle, dzīves veida, stājas korekcija, jo, kamēr saglabāsies spiediens uz audiem, hiperkeratoze formēsies no jauna. …
Āda aizsargā cilvēka organismu no fizikāliem kairinājumiem, ķīmiskām vielām un mikroorganismiem. Tās caurlaidība galvenokārt ir atkarīga no epidermas, jo īpaši no raga slāņa fizikālajām, ķīmiskajām un elektriskajām īpašībām. Visbiezākā epiderma (1,5 mm) ir uz pēdām. Hiperkeratoze (hyperkeratosis) ir nenormāli biezs raga slānis, kas rodas paātrinātas epidermas šūnu dalīšanās vai raga šūnu pavājinātas atdalīšanās rezultātā. Hiperkeratoze var būt gan iedzimta, gan dzīves laikā iegūta. Iedzimtas keratinizācijas traucējumu iemesls ir keratīna gēnu mutācijas (ihtioze, keratosis follicularis).
