-
Lidojumu drošības stāvoklis Latvijas gaisa transportā pēdējo piecu gadu laikā
Презентация16 Авто, мото техника, Право, Коммуникации, транспорт, связь
2018.Gada drošības pārskats
Latvijā 2018. gadā aviācijas nelaimes gadījumi komercaviācijā nav notikuši, bet noticis 1 nopietns incidents. Savukārt vispārējās nozīmes aviācijā bija 4 nelaimes gadījumi ar 2 bojāgājušajiem.
Lidojumu skaits lidostā “Rīga” 2018. gadā (83 468 lidojumi) ir ievērojami augstāks salīdzinājumā ar 2017. gadu (74 837 lidojumi) un 2016. gadu (68 061 lidojumi).
2018. gadā vērojams proporcionāls pieaugums atgadījumiem, kas saistīti ar virszemes apkalpošanu, turpretīm samazinājums vērojams navigācijas kļūdu atgadījumiem un satuvināšanās gaisā atgadījumiem.
Indikators, kas uzrāda novirzes no lidojuma ešalona, 2018. gadā ir ievērojami samazinājies.
Apskatot lidojumu drošuma izpildes indikatorus lidostām un zemes dienestiem, var konstatēt, ka 2018. gadā samazinājies gan indikators saistībā ar transporta līdzekļu darbību, gan indikators par neatļautu atrašanos uz skrejceļa, gan arī indikators saistībā ar lidlauka putnu kontroli.
Veikti 15 papildu/ārpuskārtas auditi, kas saistīti ar izmaiņām organizāciju darbības apjomā. Izvērtēti un apstiprināti 22 tehniskās apkopes organizāciju darbības rokasgrāmatu (ekspozīciju) grozījumi.
2019.Gada drošības pārskats
Latvijā 2019. gadā aviācijas nelaimes gadījumi komercaviācijā nav notikuši, bet notikuši divi nopietni incidenti. Savukārt vispārējās nozīmes aviācijā bijis viens nopietns incidents.
Lidojumu skaits lidostā “Rīga” 2019. gadā (87’007 lidojumi) ir pieaudzis salīdzinājumā ar 2018. gadu (83’468 lidojumi).
2019. gadā vērojams proporcionāls samazinājums atgadījumiem, kas saistīti ar virszemes apkalpošanu, turpretim palielinājums vērojams navigācijas kļūdu atgadījumiem.
Apskatot lidojumu drošuma izpildes indikatorus lidostām un zemes dienestiem, var konstatēt, ka 2019. gadā nav būtisku izmaiņu indikatoros ne saistībā ar transporta līdzekļu darbību, ne neatļautu atrašanos uz skrejceļa, ne lidlauka putnu kontroli.
Latvijā ir kvalificēti 5 FSTD - lidojumu simulācijas trenažieru iekārtas, no kurām 2 ir FNPT II un 3 FFS.
2019. gadā veikti 7 pilni lidojumderīguma uzturēšanas vadības organizāciju auditi.
…
Šajā darbā izklāstīts gaisa transporta raksturojums, kas specificē prasības lidojumam, lai neradītu draudus cilvēka veselībai un dzīvībai. Tas ietver lidojuma kļūmju teoriju, praksi, izmeklēšanu un iedalīšanu kategorijās, kā arī šādu kļūmju novēršanu, izmantojot regulējumu, izglītību un apmācību. Latvijas Gaisa Satiksme drošuma pārvaldības sistēma atbilst ICAO un Eiropas Savienības regulējumam. Tā sastāv no vairākiem komponentiem – izmaiņu pārvaldības procedūras, risku analīzes un mazināšanas pasākumiem, ziņošanas sistēmas par dažādiem atgadījumiem, drošuma uzlabošanas pasākumiem u.c. LGS dokumentācijā šie komponenti tiek noteikti un regulāri tiek sekots līdzi to ievērošanai un noteikto mērķu sasniegšanai. Mērķi tiek noteikti gan Eiropas, gan reģionālajā, gan vietējā līmenī. Par iepriekšējā gadā noteikto mērķu izpildi informācija tiek iekļauta LGS gada pārskatā. LGS drošuma pārvaldības sistēmu un tās piemērošanu praksē uzrauga gan nacionālajā (v/a “Civilās aviācijas aģentūra”), gan starptautiskajā (ICAO, EASA, u.c.) līmenī.
