-
Baktērijas. Vīrusi. Sēnes
Ķīmiskie faktori.
Iedarbība uz mikrobu: 1.indiferenti-neitrāla iedarbība 2.stimulējoša darbība 3.bremzējoša darbība.
Dezinfekcija-visu patogēno mikrobu iznīcināšana uz priekšmetiem,virsmām,tas neattiecas uz antiseptiskām vielām,kuras izmanto brūču apdarē.
Glutaraldehīdu izmanto ķīmiskajā sterilizācijā.
1.vielas,ka iedarbojas uz šūnu menbrānām inaktivējot fermentus-fenols,krezols, 0.5-3%karbolskābe, 70%spirts un 5% lizols.
2.Vielas,kuras denaturē olbaltumu,maina vides pH.-1-5% salicijskābe 2-4% borskābe un acetons.
3.Vielas,ka izmaina olbaltumvielu un nekleīnskābju funkcionālās grupas- smago metālu preparāti(Ag,Cc,Zn,Pb)Sudraba nitrāda šķīdums 0.05-10%
4.Halogēni-pieder jods,jodoforms,jodinols un hlorkaļķis.
5.Krāsvielas- 1-2%viridi nitentis(briljantzaļais) un 1-3% pioktanīns jeb metilīnzilais.
6.Alkilējoši aģenti- 0.5-1% formaldehīds, 2% glutai aldehīds un etilēn oksīgs(gāze)
7.Virsmas aktīvās vielas jeb deterģenti-ziepes(anjonu un katjonu)
Racionālā dezinfekcija un starilizācija.3 grupas,atkarībā no inficēšanās iespējas.
1.grupa-„Kritiskie” priekšmeti-tie tiek ievadīti sterilos audos,asinsvados.Obligāti starīli.Visi ķirurģiskie instrumenti,katetri,šļirces,adatas,parentarālie šķidumi.
2.grupa-„Puskritiskie” priekšmeti-kontaktē ar ādu,gļotādu.Uz šiem priekšmetiem nedrīkst būt mikrobi.Var izmantot dezinfekcijas metodes.(endoskopi un špētele).
3.grupa-„Nekritiskie” priekšmeti-kontaktē tikai ar ādu.Šos priekšmetus viegli dezinficēt turpat uz vietas.(Šībers)
Antagonisms-nozīmē,ka viens mikrobs nomāc vai kavē otra mikroba augšanu.Parasti pastāv starp dažadām mikrobu sugām.Mikrobu antagonisms var būt 1)bakteriocīts(pavisam nonāvē) 2)bakteriostatisks(tikai nomāc).
…
Mikoplazma Prokariots,nav šūnu sieniņas,ļoti maza izmēra 0.7-0.8.Polimorfas.Visīsākie mikroorganismi,kas spēj augt uz mākslīgām barotnēm.Organismā vairojas intracelulāri.Gram(-),nekustīgi.Sporu kapsulu nav.Fakultatīvi anaerobi.Vairojas daloties diegveida izaugumiem,kas sairst sīkos fragmentos vai pumpurojoties.Izsauc pneimoniju un ureaplazma var izsaukt dzimumorgānu un izvadorgānu iekaisumu. Baktēriju L-forma Baktērijas nonākot nelabvēlīgā vidē(penicilīns,fermenti,sāļi) zaudē šūnu sieniņu,bet dzīvotspēja saglabājas.Ja kaitīgā iedarbība izbeidzas,šāda L-forma nonāk optimālā vidē,tā pārvēršanas atpakaļ baktēriju formā,to sauc par reversiju,tā ir galvenā atšķirība no mikoplazmas.
