-
Valūtas kurss un monetārā politika
2. Kādas kotēšanas metodes tiek lietotas valūtas savstarpējās kotēšanas procesā?
Valūtas kotēšana ir valūtas kursa jeb valūtas cenas noteikšana, par kuru centrālā banka gribētu pārdot nacionālo valūtu.3
Dažādās valstīs pielieto šādas galvenās valūtas kotēšanas: tiešā kotēšana, netiešā kotēšana, kroskotēšana.
Tieša kotēšana
Šajā gadījumā nacionālās valūtas vienību izsaka ar ārzemju valūtas noteiktu daudzumu, piemēram, latu pret ASV dolāru:
Ls 1=$*A,
jeb pielietojot trīs-burtu valūtu banku kodus:
1 LVL = A* USD,
kur A - koeficients, kas norāda ASV dolāru daudzumu vienā latā (lata vietā var būt jebkura nacionālā valūta, ASV dolāra vietā var būt jebkura ārzemju valūta attiecībā pret nacionālo valūtu.
Ja tiek pielietota tiešā kotēšana, tad uzskata, ka valūta tiek kotēta.
Netiešā kotēšana
…
Valūtas kurss un monetārā politika. Faktori, kas ietekmē valūtas kursu. Fiksēto un peldošo valūtas kursu režīmi. Valūtas politikas līdzdalībnieki u formas. Valūtas intervence. Devalvācija un revalvācija. Valūtas politika un makroekonomiskā stabilitāte. 1. Kā atšķiras nominālais valūtas kurss no reālā? Nominālais valūtas kurss ir kurss starp divām valūtām, nacionālās valūtas cena, kas izteikta ārvalstu valūtas vienībās: Reālais valūtas kurss ir nominālais valūtas kurss, pārrēķināts, ņemot vērā abu zemju inflāciju, pret ārzemju valūtu, pret kuru kotē nacionālo valūtu: Nominālo valūtas kursu labāk izmantot, novērtējot vispārējo procentu likmes izmaiņu ietekmi uz valūtas kursu. Bet, analizējot konkurētspēju, piemēro reālo valūtas kursu. Reālais valūtas kurss var mainīties arī tad, ja pat nominālais ir fiksēts. Nominālais valūtas kurss ir pieejams katru dienu, ber reālais nē. Nominālais valūtas kursu izmanto kārtējo darījumu noteikšanai (izmērīšanai) un norēķinos ar klientiem, bet, lai izmērītu (noteiktu) ilgtermiņa perspektīvas, tas ir neērts, jo ārzemju un nacionālās valūtas vērtība mainās (līdzīgi kā precēm). Tā kā precēm ir reālās cenās, ņemot vērā inflāciju, izmanto reālo valūtas kursu.
