-
J.Jaunsudrabiņš "Vēja ziedi". Analīze
1. Kādas pārdomas ierosina teksts?
Lasot šo stāstu, manī radās pārdomas par pirmo mīlestību kopumā. Es aizdomājos par to cik tā ir svarīga ,un visbiežāk aizejoša jaunietim. Taču tieši šī pirmā mīlestība tam dod vislielāko pieredzi tālākajā dzīvē. Šis stāsts lasītājā atklāj viņa patiesās sajūtas. Aizdomājos, cik daudz mums apkārt staigā cilvēki, pilni sajūtām kā Rasmai un Spodrim, tikai mūsdienās reti par to atļaujas runāt. Manī radās pārdomas cik tas ir svarīgi katram izbaudīt sajūtu, kāda bija Rasmai. Daudziem varbūt liekas smieklīgi taču tieši tuvība ar otru cilvēku, mīlestība, draudzība, ir pats skaistākais kas ar mums var notikt. Neviena cita sajūta nekad nestāvēs pāri īstai mīlestības sajūtai. Šis stāsts to tikai vēlreiz apliecina un parāda lasītājam.
Vēl manī radās pārdomas par to vai noklusēšana ir meli? Šajā gadījumā es domāju mātes noslēpumu Rasmai un Valga noslēpumu viņa dēlam Spodrim. Es nevarēju saprast vai tādas lietas no bērniem ir jāslēpj. Bet skatoties no puses, ka tie bija citi laiki, un tajos laikos tas varēja būt ļoti nepieņemami, tādēļ Māte un Valgs to nevēlējās atklāt. Bet, manuprāt, nelielā mērā pie vainas šādam stāsta iznākumam ir tieši Māte un Valgs, jo ja viņi būtu laicīgi bērniem izstāstījuši patiesību, tad starp Spodri un Rasmu nebūtu uzplaukušas mīlnieku jūtas, bet gan parastu draugu attiecības. …
Stāsta saturu veido arī darbā ietvertā simbolika. Piemēram, vijole. Šis instruments, manuprāt, simbolizē vieglumu, gaišumu, vijole un tās skaņas, rada tādu sajūtu kā bezsvara stāvoklī. un mīlestības sajūta arī ir kā bezsvara un ārpus laika stāvoklis. Tāpat vijoles sašķīšana simbolizē kādu jūtu sagrūšanu. Tāpat simbols J burts, kuru Jānis iestādīja ar neaizmirstulēm. Tas simbolizē to, lai Rasma viņu nekad neaizmirstu. Vēl īpašu simboliku pamanīju arī S burtā pie Rasmas loga. Tas savukārt bija nomelnējis. Tātad tas vēsta par kaut ko nelāgu- šajā gadījumā Rasmas un Spodra neizdevušos mīlestību. Par saturu mums vēsta jau pats stāsta nosaukums „Vēja ziedi” . Stāstam dots šāds nosaukums, jo tas raksturo stāsta situāciju. „Vēja ziedi” ir tukšie ziedi, kam nav lemts uzziedēt. Šajā stāstā Rasmas un Spodra mīlestībai arī nav lemts piepildīties. Tādēļ šis apzīmējums „vēja ziedi” ir spilgts salīdzinājums Rasmas un Spodra mīlestībai.
