-
Olnīcu audzēji
Terapijas plāns FIGO IV stadijas pacientēm
Ap 15% olnīcu vēža pacientes tiek diagnosticētas IV stadijā (metastātiskas slimības stadijā). Ņemot vērā pacientes vispārējo stāvokli un slimības izplatību, terapijas principi ir līdzīgi kā III stadijas pacientiem – maksimāla audzēja masas samazināšana operatīvā ceļā, sākotnēja ķīmijterapija ar sekojošu audzēja masas samazināšanu, tikai ķīmijterapija vai atsevišķām pacientēm simptomātiska terapija.
Operācija - galvenie riski un iespējamie sarežģījumi
Operācija tiek veikta vispārējā anestēzijā (atsāpināšanā), komplikācijas ir reti sastopamas un vairāk izklāstīs ķirurgs pirms operācijas.
Pirms operācijas pacienta vispārējo stāvokli vērtē arī anesteziologs, kurš ņem vērā iespējamos – vēnu trombozes riska faktorus, sirdsdarbības un elpošanas problēmas, izvērtē asiņošanas un infekcijas risku, nozīmē atbilstošus medikamentus pirms operācijas periodā.
Olnīcas, olvadi, dzemde, limfvadi ir lokalizēti mazajā iegurnī – šajā pat rajonā atrodas urīnpūslis, lielie asinsvadi un daļa zarnu. Ja audzējs ir izplatījies uz minētajām struktūrām, ķirurgs var pieņemt lēmumu paplašināt operācijas apjomu.
Operācijas laikā, ja tiek izņemti limfmezgli, kas atrodas gar lielajiem asinsvadiem, var tikt traucēta limfas attece no kājām, kas izpaužas ar kāju tūsku.
Novērošana pēc terapijas
Pēc terapijas pacientēm nereti saglabājas nemiers, miega traucējumi, depresija, kuru korekcijai nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu un nepieciešamības gadījumā ar psihoterapeitu vai pacientu atbalsta grupām.
Var būt pazemināta apetīte, vispārējs nespēks, koncentrēšanās grūtības.
…
Olnīcas ir ovālas formas pāru orgāns 2-4 cm diametrā, kas perifērijā ir piestiprinātas pie dzemdes platās saites un ar lig.infundibulopelvicum pie iegurņa sienas. Olnīcu audzēji izveidojas sievietēm jebkurā vecumā, biežāk 40—50 gadu vecumā olnīcas darbības traucējumu un iekaisumu dēļ. Tie aug vēdera dobumā, ir saistīti ar kājiņu pie attiecīgās olnīcas, ap kuru var griezties kā ap asi, pārplīst, saaugt ar vēdera dobuma orgāniem (zarnām, dzemdi). Retāk tie aug starp dzemdes saitēm un var spiest uz urīnvadu, mazā iegurņa asinsvadiem, urīnpūsli vai taisno zarnu, izraisot urinēšanas un vēdera izejas traucējumus. Labdabīgi audzēji ir ļoti ārstējami. Ar operācijas palīdzību jūs varat noņemt olnīcu vai tā daļu, un tam būs pietiekami. Vēl viena lieta ir olnīcu audzējs, kas ir ļaundabīgs. Šādu audzēju ārstēšanai nepieciešams ļoti liels ārstēšanas apjoms, ieskaitot gan ķirurģiskas metodes, gan ķīmijterapiju.
Koledžas darbs.
