Gaisa piesārņojums ir ķīmisks, fizisks (daļiņu piesārņojuma gadījumā) vai bioloģisks aģents, kas izmaina atmosfēras dabiskās īpašības.
Lai cīnītos pret gaisa piesārņojumu, ar Kioto protokolu vien nepietiek. Siltumnīcas efektu izraisošās gāzes nav vienīgās, kas mūs apdraud. Sēra dioksīds (SO2), ar ko piesārņo gaisu lielās TEC, var sajaukties ar lietu un pārvērsties sērskābē, kas iznīcina mūsu mežus. Ja šāds skābais lietus nonāk ezeros, tas iznīcina ūdenstilpnes iemītniekus. Ir vēl viens ienaidnieks – slāpekļa oksīds (NO), kas var reaģēt ar gaistošiem organiskiem savienojumiem un radīt t.s. zemes ozonu (troposfērā). Ja ozons ir mūsu draugs lielā augstumā, kur tas aizsargā mūs no ultravioletā starojuma, tas kļūst par bīstamu indi uz zemes, jo tas iznīcina augus, kairina elpceļus un kļūst par gāzi, kas izraisa siltumnīcas efektu.
Pat trīssimt metru TEC augsts dūmenis spēj pasargāt tikai tuvējo apkārtni. Netīrie dūmi reizēm izplatās pat simts kilometru attālumā, līdz tie nosēžas zemē vienā vai otrā robežas pusē. Šajā jomā viennozīmīgi ir vajadzīgi Eiropas līmeņa pasākumi.
Latvijā ir paradzēts atjaunināt tiesību aktus par trim toksiskām vielām, kuras nonāk atmosfērā no lielām dedzināšanas iekārtām. Runa ir par slāpekļa oksīdu (NO), kas rodas, augstas temperatūras apstākļos reaģējot slāpeklim un skābeklim, sēra dioksīdu (SO2), kas rodas, dedzinot fosilo kurināmo, kā arī organiskiem vai minerāliem putekļiem, ar kurām gaisu piesārņo cementa rūpnīcas.…
Gaisa atsvaidzinātāji nenovērš nepatīkamās smakas, bet izsmidzina ķīmisku «kokteili» ar noteiktu aromātu. Pētījumi liecina, ka tas var radīt galvassāpes, zīdaiņiem izraisīt caureju un sāpes ausīs, bet viņu mātēm radīt depresīvu noskaņojumu. Kosmētikas un tualetes piederumu sastāvā ir parfīms, kas var apzīmēt gandrīz 100 dažādu ķīmisko vielu. Tās var būt alerģiskas, uzkrāties cilvēka organismā un bojāt hormonālo sistēmu un imūnsistēmu. Regulāra un ilgstoša matu krāsas lietošana var izraisīt urīnpūšļa vēzi. Lielāko daļu plastikāta pudelīšu bērnu ēdināšanai izgatavo no polikarbonāta (apzīmē ar PC7), kas satur bisfenolu A – tas bojā cilvēka hormonālo sistēmu un var nonākt pudelītē esošajā šķidrumā.
