-
Pretestības mērīšana ar voltmetru un ampērmetru
Pēc iegūtajiem datiem un attēlotā grafika nosakāms, ka slīpuma koeficients ir 3,5267. Tas ir nedaudz zem vērtības 4, tāpēc Stefana-Bolcmaņa likums izpildās.
Secinājumi.
Eksperimenta gaitā iegūtie mērījumi un aprēķini ir diezgan precīzi, jo relatīvās kļūdas nepārsniedz 3%. īdz ar to doto rezistoru pretestības varēja aprēķināt ļoti precīzi. Pēc iegūtajiem datiem apstiprinās arī Stefana-Bolcmaņa likums, jo pēc grafika noteiktais slīpuma koeficients bija 3,52, kas ir tuvu vajadzīgajai vērtībai 4.
Kļūdas varēja rasties no mēraparātu mērīšanas diapazona dēļ, jo pie diapazona 200 mA tā precizitātes kļūda ir 1,5%. Šis arī ir galvenais kļūdu rašanās iemesls.
…
Darba mērķi: 1. Izprast elektriskās pretestības jēdzienu, Oma likumu un iespējamās novirzes no tā, iepazīties ar Stefana-Bolcmaņa likumu. 2. Mērīt pretestības un to slēgumus, izmantojot voltmetru un ampērmetru. Analizēt izstaroto jaudu no sakarsēta spuldzītes kvēldiega. Darba uzdevumi: 1. Izmērīt divu doto rezistoru pretestības, izmantojot ampērmetru un voltmetru. Veikt vismaz 5 mērījumus pie dažādiem spriegumiem. 2. Pārbaudīt ar dotajiem rezistoriem virknes un paralēlā slēguma formulas: a) izmērīt abu slēgumu pretestības, izmantojot ampērmetru un voltmetru. Veikt vismaz 5 mērījumus pie dažādiem spriegumiem. b) aprēķināt šo slēgumu pretestības, izmantojot 1. punkta rezultātus un attiecīgās slēgumu formulas. 3. Uzņemt dotās spuldzītes voltampēru raksturlīkni U(I). Nepārsniegt spuldzītei norādīto nominālo spriegumu. 4. Attēlot grafiski spuldzīšu kvēldiega pretestību atkarībā no patērētās jaudas. 5. Noteikt doto spuldzīšu metāla kvēldiega pretestību pie nominālās slodzes. 6. Novērtēt Stefana-Bolcmaņa izstarošanas likuma izpildīšanos. 7. Novērtēt Stefana-Bolcmaņa konstanti, pielietojot Stefana-Bolcmaņa likumu, nominālo nomērīto jaudu un faktu, ka nominālā režīmā kvēldiega temperatūra ir aptuveni 2000º K.
