-
Tradicionālie un universālie žurnālistikas žanri
Žurnālistikas tipi
Tradicionālie žurnālistikas žanri- tradicionālā klasifikācija ietver viedokli gan ziņu grupā (ziņu izklāstā) un publicistikas grupā (slejās). Atšķirība starp faktiem un viedokļiem bieži tiek pārprasta tradicionālās žurnālistikas teorijā un praksē. Faktiem ne vienmēr ir jābūt „sausiem” un garlaicīgiem, tāpat kā viedoklim ne vienmēr ir jābūt „sulīgiem” un asprātīgiem. Kas padara žurnālistikas materiālu vairāk vai mazāk pievilcīgu lasītājiem ir tā stāstījuma stils. Gudrs žurnālists prot interpretēt informāciju, kas ir ievietota notrulinātos un oficiālos dokumentos, un izveidot no tās interesantu stāstu. Svarīgi stāsta elementi ir cilvēku intereses, konflikti un anekdotes. Katram stāstam ir jābūt savai vēsturei ar sākumu, vidu un beigām. Prasmīgi izstāstīts, uz faktiem balstīts stāsts var daudz vairāk aizskart lasītāju jūtas nekā raksts, kurā žurnālists lielāko daļu faktu aizstāj ar saviem iespaidiem.
Universālās žurnālistikas tipi- pastāv trīs universālās žurnālistikas satura tipi: ziņas, analīze un viedoklis. Visi šie trīs tipi var tikt atdalīti viens no otra. Ziņas cenšas atbildēt uz sešiem jautājumiem par notikumu vai situāciju- kas, kurš, kad, kāpēc un kā. Analīze izskaidro kāpēc un kā notika situācija.…
Profesionāla preses publicē ziņas, kas sastāv no faktiem un viedokļiem, kas apstiprina vai noliedz šos faktus. Pieredzējuši laikraksti cenšas iekļaut dažādus viedokļus. Arī tādus, kas varētu atšķirties no vairākuma viedokļiem. Prese, kas publicē tikai viena veida viedokļus, piesaista tikai tos lasītājus, kas piekrīt konkrētajam viedoklim un vērtībām. Tāpēc tas varētu veidot tikai nelielu daļu no potenciālajiem lasītājiem. Preses uzticamību veido ne tikai altruistiska un ideālistiska attieksme, tā ir arī uz tirgu orientēta. Ja laikrakstam ir uzticamība no visiem sektoriem, tā tirgus pieaugs.
