Dzimums tiek izprasts gan kā cilvēku bioloģiska pazīme, gan kā sociāla, no sabiedrības uzskatiem, attieksmēm un uzvedības normām izrietoša parādība. Dzimums gan bioloģiskajā nozīmē, gan kā sociāli veidota parādība ir nozīmīgs faktors, analizējot dzimumu nelīdztiesības cēloņus un izpausmes. Šīs tēmas kontekstā būtiskākais ir dzimums kā sociāli veidota parādība, norādot uz atšķirībām starp sievietēm un vīriešiem, kuras nav bioloģiskas izcelsmes, bet kuras ir dažādu pieņēmumu, stereotipu un atšķirīgu sociālo prasību rezultāts. Pastāv uzskats, ka dzimuma sociālie aspekti veido abu dzimumu diskriminācijai mūsdienu sabiedrībās, savukārt šo aspektu maiņa sniegtu iespēju mazināt dzimumdiskrimināciju.
Dzimumu līdztiesība ir situācija, kad vīriešu un sieviešu loma sabiedrības attīstībā tiek atzīta par līdzvērtīgu, viņiem tiek piešķirtas vienādas tiesības un vienāda atbildība, nodrošināta vienāda pieeja resursiem un to izmantošanas iespējas. Vīriešu un sieviešu ieguldījums sabiedrības labā un viņu problēmas tiek uztvertas kā līdzvērtīgas. Dzimumu līdztiesība attiecināma gan uz „de jure” līdztiesību, gan uz „de facto” līdztiesību. „De jure” dzimumu līdztiesība ir formālā, legālā līdztiesība. …
Pasaulē aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta cilvēktiesībām un pilsoniskajām tiesībām. Cilvēktiesību kontekstā jautājums par vīriešu un sieviešu situācijas atšķirībām vairs netiek atstāts tikai katra indivīda ziņā, bet tiek iekļauts darba kārtībā arī plānojot un risinot politiskus jautājumus. Dzimumu līdztiesības jautājumi tiek mērķtiecīgi apzināti un integrēti gandrīz visās politiskās, ekonomiskās un sabiedriskās dzīves sfērās visos politikas veidošanas līmeņos. Raksturojot sievietes un vīriešus, nereti uzsver tieši atšķirības. Sievietes mēdzot būt emocionālas, jūtīgas, runīgas vai pat pļāpīgas, savukārt vīrieši ir racionāli, stipri un savaldīgi. Parasti vēl piebilst, ka tas tā ir no dabas, atšķirību pamatā esot hormoni un gēni. Nenoliedzami, vīrieši un sievietes ir bioloģiski atšķirīgas būtnes, taču ne tik lielā mērā, lai sabiedrībā darītu pilnīgi atšķirīgas lietas.
