-
Senebreju valsts
Kultūra.
Senebrejiem ir nepārvērtējama ietekme uz pasaules kultūras procesiem. Tā ir saistīta ar senebreju garīgo dzīvi, monoteiskās reliģijas izveidošanu un Svētajiem Rakstiem.
Senebrejiem bija attīstīta arhitektūra, kā arī tēlotāja māksla, par ko liecina ķerubu - teiksmainu spārnotu dzīvnieku ar cilvēku sejām - apraksti Vecajā Derībā un no ziloņkaula darinātie reljefi ar ķerubu attēliem.
Viņiem bija izkopta mūzika, plašas zināšanas astronomijā, medicīnā un citās nozarēs.
Visspilgtāk senebreju kultūra izpaudās mutvārdu sacerējumos, kuru kvintesence sakopota Vecajā Derībā.
Jau pirmstrimdas laikmetā Jeruzalemē un daudzos novadu centros darbojās skolas, kuras gatavoja rakstvežus valsts un tempļa administrācijai.
Reliģija.
Jūdaisms ir ebreju reliģija un kultūra, un ir viena no vecākajām zināmajām monoteistiskajām ticībām.
Atbilstoši ebreju tradīcijai, Jūdaisma vēsture sākas ar derību starp Ābramu, ebreju ciltstēvu un Dievu (aptuveni 2000 gadus p.m.ē.).
Jūdaisms radās aptuveni pirms 4000 gadiem.
Tā ir pirmā monoteistiskā reliģija, jo ebreji ticēja vienam dievam – Jahvem, bet ēģiptieši, šumeri un citu seno laiku tautas – daudziem dieviem.
…
Valsts pastāvēšanas laiks: Izraēla- valsts Palestīnas ziemeļos 1060.-722. g. p.m.ē. Teritorija izveidojās reģionā ienākot senebreju ciltīm 12 gs. p.m.ē. Par valstisku veidojumu uzskatāma jau aptuveni no 11 gs. p.m.ē. otrās puses. 928. g. p.m.ē. valsts sašķēlās. Pastāvēja kā vienota monarhija no 1020 g. p.m.ē - 931 g. p.m.ē. Pēc tās sadalīšanās, turpināja pastāvēt, kā viena no divām ebreju karalistēm līdz 722 g. p.m.ē. 722. g. p.m.ē. Izraēlas valsti iekaroja un padarīja par provinci Asīrijas valsts.
