-
Infekcijas slimības
Infekcijas slimību attīstības periodi
Inkubācijas periods – infekcijas slimības attīstības sākuma etaps. Sākas no mikroba izsaucēja iekļūšanas organismā un beidzas ar pirmām klīniskām pazīmes izpausmēm. Ilgums no dažām stundām līdz gadiem.
Prodromālais periods –(priekšvēstnešu periods) parādās pirmās vispārīgās, nespecifiskās slimības pazīmes. Ilgums no 3 – 7 diennaktīm, pat arī dažas stundas. Klīniski visbiežāk izpaužas kā vājums, temperatūras paaugstināšanās, katarālās parādības utt. Grūti uzstādīt diagnozi.
Klīnisko izpausmju periods - raksturīga ar pilnīgas klīniskas ainas attīstību, simptomi izpaužas visspilgtāk. Ilgums no dažām dienām līdz dažiem mēnešiem.
Rekonvalescences periods – atveseļošanās Pacienta pašsajūtas un vispārējā stāvokļa uzlabošanās, darba spēju atjaunošanās. No dažām nedēļām līdz mēnešiem. Šajā periodā var saglabāties izsaucēja nēsāšana.
…
Infekcijas slimību īpatnības -Kontagiozitāte – mikroba spēja tikt pārnestam no slimā cilvēka uz veselo. Inficēšanās periods dažādām infekcijas slimībām var variēt. -Specifiskums – katrs mikroorganisms izsauc slimību, kas raksturojas ar noteiktu lokalizācijas procesu un klīniski – laboratoriskām izpausmēm. - Cikliskums – tipiskās situācijās notiek slimības periodu cikliska nomaiņa, stingri sekojoša cita citai: inkubācijas periods, prodromālais periods, slimības kulminācija, rekonvaliscences periods. -Inficētā organisma reakcija uz mikroorganismu – infekcijas procesa norises brīdī makroorganisms reaģē kā vienots vesels, un rezultātā pacientam izpaužas tipiskas sistēmiskās reakcijas (sirds – asinsvadu, nervu, gremošanas, endokrīnā, urīnizvades utt.).
