-
Autoritārā režīma ideoloģijas un kultūras politikas historiogrāfija
Juriste Ilga Neimane secinājumi par Ulmaņa apvērsumu: „Lai gan Satversme pēc apvērsuma bija apturēta un liegta demokrātiska likumu pieņemšanas procedūra, šī režīma attieksme pret īpašumu, tā aizsardzību, bija labvēlīga. Par to liecina virkne likumdošanas aktu (1937.gada Civillikums, Notāru likums, Zemesgrāmatu likums), kuru pieņemšana stabilizēja valsts iekārtas pamatus, īpašuma tiesības un to valstisko aizsardzību.”
Arī vēsturnieks I. Butulis, kurš savos rakstos paudis diezgan daudz pozitīvu vērtējumu Ulmaņa režīmam, piekrīt šajā jautājumā, citējot viņu: „Nevar noliegt Ulmaņa iekšpolitikas panākumus valsts un sabiedriskās dzīves dažādu sfēru loģiskā sakārtošanā. Par to liecināja 1937. gada Civillikums, kas fundamentāli sakārtoja civiltiesību jomu. Kopumā 15. maija Latvija centās, vismaz formāli, ievērot likumus un tiesiskas valsts pamatprincipus.”
Savā rakstā “Ulmaņa apvērsumam 70 gadi”, Ilgvars Butulis cenšas zināmā mērā attaisnot Ulmani, raksturojot viņu kā valsts patriotu un Latviju kā viņa darba jēgu un saturu: “Vadonis mīlēja, loloja un kopa Latviju, kā nu prata, arī no visiem valsts pilsoņiem prasīdams apzinīgu tēvzemes mīlestību un valsts cienīšanu. Būdams autoritārs diktators, viņš nekad nepārkāpa cilvēcības robežas.” Autoritārais režīms devis gan pozitīvu, gan negatīvu pieredzi, un lai par to, kas saglabājams un kas atmetams lemjot pati sabiedrība.
…
1. Autoritārā režīma ideoloģija un kultūras politika ir diezgan plaši aprakstīts temats mūsdienu historiogrāfijā. Trimdā par Ulmani savu publikāciju izdevis E. Dunsdorfs (Kārļa Ulmaņa dzīve), savā grāmatā “Latvijas vēsture 1914-1940” autoritārā režīma aspektiem pievērsies arī Ādolfs Šilde. Padomju historiogrāfijā uzsvērta Ulmaņa režīma fašistiskā būtība, sliktās attiecības ar Padomju Krieviju un orientēšanās uz “kulakiem” (zemniekiem). Mūsdienās režīma ideoloģijas pētīšanai pievērsušies A.Stranga (LSDSP un 1934. gada 15. maija apvērsums), Ilgvars Butulis, Vita Zelče, Evita Naglinska, Ginta Brūmane-Gromula, V.Tēraudkalns un D.Hanovs, (Laiks. Telpa. Vadonis) par režīma juridiskajiem aspektiem pētījumus veic arī tiesību zinātnieki.
