Pusaudzis skolā.
Uzsākot skolas gaitas bērni to uztver kā vietu, kur ir jāmācās un jāgūst zināšanas, bet augot bērniem mainās attieksme pret skolu un mācībām. Skola galvenokārt kļūst par iespēju satikties ar draugiem un domubiedriem, mācības – par iespēju pašapliecināties.
Šajā vecumā sakāpinātā pašapziņa var radīt konfliktus ar apkārtējiem, ar skolotājiem un vecākiem, īpaši, ja pieaugušie izmanto galvenokārt autoritāras audzināšanas formas.
1. Kognitīvā attīstība – Galvenais jaunveidojums izziņas procesu attīstībā ir prasmes un iemaņas veidot pašam savas hipotēzes, jaunu, abstraktu jēdzienu apguve, to lietošana uzdevumu risināšanā, teorētiskās domāsānas izveide.
2. Atmiņas procesos arvien lielāka nozīme ir loģikais un gribai – tīšās iegaumēšanas un tīšās reproducēšanās pastiprināšanās. Pusaudžiem dominē arī mehāniskā atmiņa.
3. Domāšana – sākumskolas periodā bērni spēj domāt par to, ko atcerējās, bet pusaudžu periodā nespēj iegaumēt, jo neizmanto loģiskās domāšanas operācijas – salīdzināt utt.
…
Cilvēka augšanā ir vērojamas vairākas likumsakarības. Bērnam augot, augšanas ātrums pakāpeniski samazinās. Zēna un meitenes augšanas attīstība nenotiek vienādi. (skat.1. un 2. attēlu pielikumā) Pēc piedzimšanas bērns aug ļoti strauji, visintensīvāk – pirmajā dzīves gadā. Ķermeņa masa trīskāršojas, garums palielinās par 50 %. Tas ir pirmais noapaļošanās un stiepšanās periods. Turpmākajos gados augšanas temps samazinās. Otrais stiepšanās periods notiek 5 – 7 gadu vecumā un otrais noapaļošanās periods notiek 7 – 10 gadu vecumā. Trešais intensīvais augšanas periods ir meitenēm no 12 – 15 gadiem, bet zēniem no 13 – 16 gadiem. Kad iestājas pubertātes periods. Tad notiek strauja augšana un pieaug muskuļu masa, jo pastiprināti izdalās dzimumhormoni. Šo periodu dēvē par trešo stiepšanās periodu, kad gada laikā augums palielinās par 7 – 8 un pat 10 centimetriem (pubertātes lēciens). 11-12 gadu vecumā meitenes augumā ir nedaudz lielākas par zēniem, 13 -14 gadu vecuma meitenes un zēni aug apmēram vienādi intensīvi, bet 14 -15 gadu vecumā zēni augumā apsteidz meitenes un ir par tām garāki arī jauniešu vecumā un turpmākajos dzīves posmos.
