-
Pasaules ekonomikas attīstība viduslaikos. Kapitāla sākotnējā uzkrāšana
Rietumeiropā 11,12. gs amatniecības attīstība sekmēja cunftu izveidošanos, radās profesionāļi savā šaurajā jomā. Izveidojās brendi- labākie meistari apvienojās, ražoja augstas kvalitātes prece, kopīgi cīnījās pret viltojumiem. Pirmās cunftes parādījās Itālijā. Cunftes atviegloja amatniekiem savstarpējo konkurenci, atviegloja pilsētnieku cīņu pret vienoto muižniecību, jo tās gadījumā izveidojās bruņotas vienības, sekmēja tirdzniecības feodālos raksturus un veicināja zemes feodālo struktūru. Cunftēs bija mācekļi, zeļļi un meistari.
Nepieminēta nedrīkst palikt tirdzniecība. 11.,12. tirgotājs kļuva par profesiju. Izveidojās par tirdzniecības ceļi, kā pāri Alpiem vai pa jūru cauri Gibraltāram. Tomēr pastāvēji vairāki šķēršļi, kas traucēja tās straujākai attīstībai :
Feodālās muitas
Sliktie ceļi
Daudzveidīgā nauda
Pirāti un laupītāji.…
Viduslaiki ir laika posms , ko ievadīja Romas impērijas sabrukums 5.gs. to arī uzskata par feodālisma izveidošanās, attīstības un bojāejas laikmetu. Izveidojās feodālisma ražošanas veids, kas balstītājs uz tādām attiecībām, kur valdnieks, pavēlnieks, lords (feodālis) nodeva lietošanā savam pakļautajam (vasalim) zināmu zemes platību (feodu) līdz ar to apstrādājošo darbaspēku apmaiņā pret vasaļa apņemšanos kalpot feodālim - piedalīties militārās kampaņās un tml. Feodālismu raksturojošās pazīmes: 1. Naturālā saimniecība. 2. Pašam ražotājam ir personīgie ražošanas līdzekļi 3. Pastāv ražotāja personiskā neatkarība. 4. Tehniskās attīstības līmenis ļoti zems. 5. Bija feodālais zemes īpašums. Feodālisma uzplaukums bija 10. – 11. gadsimts, kad attīstījās lauksaimniecība, parādījās dzelzs arkli, paplašinājās tīrumu platības, pieauga darba ražīgums un attīstījās darba sadalīšana. 12 gs pilsētās sāka pakāpeniski produktu renti aizstāt ar naudas renti, parādījās nauda, kas kļuva par motivāciju produktus realizēt tirgu. Francija, Anglija, Spānija un citas valstis kļuva nacionāli centralizētas feodālas valstis un sāka iekasēt nodokļus. Viens no pilsētu attīstības veicinošajiem faktoriem bija amatniecības attīstība.
