-
Valmiera – Hanzas pilsēta
Оцененный!
Mūsu zinātniski pētnieciskā darba „Valmiera – Hanzas pilsēta” ietvaros mēs pētījām un analizējām viduslaiku spēcīgāko un ietekmīgāko tirgotāju apvienību, kura Eiropā ieguva ļoti plašu popularitāti un kura tiek atzīmēta vēl šobaltdien.
Šo tēmu galvenokārt izvēlējāmies tāpēc, ka pašas dzīvojam vienā no 8 Latvijas Hanzas savienības pilsētām un gribējām uzzināt kāda loma bija Valmierai kā dalībpilsētai. Mūsu pilsēta – Valmiera ļoti aktīvi piedalās Hanzas savienības rīkotajos pasākumos mūsdienās. Par Hanzas savienību tiek daudz runāts un ir pieejami materiāli par savienību kā tādu. Bet par to, ka Valmiera ir bijusi kādreizējās Hanzas savienības dalībpilsēta, ir ļoti maz informācijas.
Mūsu darba mērķi bija uzzināt un izpētīt:
Kas ir Hanzas savienība un kā tā darbojās;
Hanzas galvenos mērķus savā darbībā;
Hanzas tirdzniecības sistēmu;
Pilsētu iedzīvotājus
Hanzas vārda nozīmes saglabāšanu mūsdienās.
Šis darbs mums sagādāja ļoti lielu prieku, jo uzzinājām līdz šim mums vēl nezināmus vēstures atspoguļojuma faktus, kuri ļāva mums dziļāk izprast Hanzas savienības patieso būtību.
Ļoti lielu paldies mēs vēlamies teikt Valmieras pilsētas domes kultūras, sporta un ārējo sakaru nodaļas vadītājai Anitai Upeniecei, kā arī ārējo kultūras sakaru koordinātorei Sandai Deisonei par atsaucību un informācijas sniegšanu. Paldies sakām arī Valmieras Novadpētniecības muzeja lasītavai par plašo informācijas klāstu. Bet vislielāko paldies vēlamies teikt mūsu Zinātniski Pētnieciskā darba vadītājai Inetai Amoliņai par palīdzību Zinātniski Pētnieciskā darba izstrādāšanā.…
Hanza (vācu Hanse) – Vācijas tirdzniecības pilsētu savienība 13. – 17. gs. ārējās tirdzniecības nodrošināšanai. Savienības galvaspilsēta bija Lībeka, kur arī notika Hanzas pilsētu pārstāvju sanāksmes (Hanstage). Sākot ar 13./14. gadsimta miju, ar jēdzienu „Hanza”apzīmēja lejasvācu tirgotāju apvienību un tās galvenās pilsētas no Zeiderzē līča rietumos līdz Baltijas jūrai austrumos un no Visbijas līdz līnijai. Hanza ir fenomens, kas mūsdienu vāciešu izpratnē tiek vērtēts visnotaļ pozitīvi. Daudzie firmu un uzņēmumu nosaukumi, kurus, it īpši Ziemeļvācijas pilsētās, rotā epiteti „Hanza” un „Hanzas” aizvien lielākā skaitā ietverti uzņēmumu nosaukumos arī bijušajās Hanzas pilsētās Ziemeļaustrumeiropā: Gdaņskā (Dancigā), Elblongā (Elbingā), Rīgā un Tallinā (Rēvelē). Taču jēdzienu „Hanza” un „Hanzas” pozitīvā nozīmē aizsāka lietot ne jau tikai 20. gadsimtā. Kopš 19. gadsimta beigām vārdu „Hanza” izmantoja un vēljoprojām izmanto reklāmas nolūkā, neņēmot vērā dažādas politiski ideoloģiskas interpretācijas, kam tika pakļauts šis jēdziens. [1;12]
