-
Jēdzienu būtība
Klasifikācija
Klasifikācija - priekšmetu iedalīšana grupās kur katrai grupai ir sava patstāvīga, noteikta vieta.
Klasifikācijas mērķis - mūsu zināšanas sistematizācija, tāpēc no parastas iedalīšanas klasifikācija atšķiras ar relatīvi stabilu raksturu un paliek spēkā ilgāku laiku.
Izšķir dabiskās un palīgklasifikācijas.
Dabiskās klasifikācijas sistēmās priekšmeti tiek iedalīti klasēs atbilstoši to būtiskajām īpašībām, reālajām savstarpējām attiecībām. Dabiskās klasifikācijas atspoguļo klasificējamo priekšmetu būtības un ģenēzes izziņas līmeni. Izziņas procesā dabiskās klasifikācijas sistēmas tiek precizētas, papildinātās, pilnveidotas. Tādas ir minētās dzīvnieku, ķīmisko elementu klasifikācijas, tāpat arī elementārdaļiņu klasifikācijas (fizikā), vārdu klasifikācijas pēc to semantiskajām un sintaktiskajām funkcijām (gramatikā).
Palīgklasifikācijām raksturīga priekšmetu sadalīšana klasēs uz nebūtisku, bet spilgtu, zīmīgu īpašību pamata, kas dod iespēju viegli orientēties klasificēto priekšmetu kopumā, atrast vajadzīgo priekšmetu. Palīgklasifikācijas piemērs ir bibliotēkas alfabētiskais katalogs, kas dod iespēju ātri atrast grāmatu pēc tās autora uzvārda vai nosaukuma pirmajiem burtiem (atšķirībā no sistemātiskā kataloga, kurš ievēro grāmatu saturu un tāpēc ir dabiskā klasifikācija).
Kā vienkāršā iedalījumā, tā arī vairākās klasifikācijas veidojas izvērstas daudzpakāpeniskas sistēmas. Tās sastopamas ģimenē. Kā piemēru var minēt radniecības klasifikāciju.
…
Kas ir jēdziens Vārds “jēdziens” tiek lietots divās nozīmēs. Pirmkārt, par jēdzienu sauc vairāk vai mazāk sistematizētu domāšanas priekšstatu kopu par atsevišķu priekšmetu (vai par noteiktas klases priekšmetiem, to īpašībām u. tml.). Jēdzienu kā izziņas tēlu par kādu priekšmetu veido noteikta apgalvojumu kopa par priekšmeta dažādām īpašībām, tā elementu savstarpējām attiecībām, eksistēšanas un izmaiņas likumiem, mijiedarbību ar citiem priekšmetiem. Jēdzieni kā zināšanas par īstenības parādībām mainās - tie padziļinās, attīstās lietu un parādību izpētes gaitā. Otrkārt, par jēdzienu sauc arī informāciju, kuru izsaka deskriptīvie termini. Piemēram, teikumā “Mēness ir Zemes dabiskais pavadonis” termins “Mēness” izsaka informāciju par nakts spīdekli. Šī informācija dod iespēju atšķirt Mēnesi no visam pārējiem debess ķermeņiem; termins “Zemes dabiskais pavadonis” ietver informāciju par dabiskajiem debess ķermeņiem, kuri saistīti ar Zemi. Jēdzieni šajā otrajā nozīmē ir vienkāršākie “ķieģelīši”, kuri veido jebkuru konkrētu domu par parādībām.
