Автор:
Оценка:
Опубликованно: 24.08.2009.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: 2 единиц
Ссылки: Не использованы
  • Эссе 'Politiķi un birokrāti. Kam vairāk varas?', 1.
  • Эссе 'Politiķi un birokrāti. Kam vairāk varas?', 2.
Фрагмент работы

Katrai valstij ir sava politiskā sistēma. Latvijā tiek realizēta demokrātiska politika, taču arī demokrātiskā sabiedrībā mēdz būt dažādi uzskati par pareizu politikas īstenošanu. Politikā galvenie divi spēlētāji ir valsts un sabiedrība, kuri cenšas savā starpā rast kompromisus. Mūsu sabiedrības lielais mērogs un sarežģītā uzbūve radījuši priekšnosacījumus birokrātijas radīšanai.
Politiķi vada politiskos procesus, savukārt birokrāti nodarbojas ar jebkuru pārvaldi jeb administrāciju. Birokrātija sastāv no kādu jomu pārzinošiem speciālistiem, kuri ir organizēti tā, lai katrs veiktu noteiktu funkciju. Tā ir hierarhiska: zemāka līmeņa speciālisti, kuri katrs atbild par kādu noteiktu funkciju, ir pakļauti augstāka līmeņa vadītājiem, kuri vada šo speciālistu darbu pēc kopēja plāna un ir atbildīgi vēl augstākiem vadītājiem. (Catlaks, Ikstens, 2003)
Ierēdņu pārziņā ir viena šaura joma, tāpēc tie ir kompetenti savā nozarē. Atšķirībā no politiķiem, kuriem ir kaut kāda veida atbildība pret savu partiju, ierēdņi ir bezpartejiski un viņu uzdevums ir tehniski īstenot politiskos lēmumus, par kuriem atbild politiķi. (Heywood, 1997)

Коментарий автора
Atlants