Ikdienā mēs to neapzināmies, bet vairums radošo darbu, piemēram, grāmatas, mūzika, filmas un datorprogrammas tiek aizsargātas ar autortiesību likumu, jo jebkura radoša darba radīšana ietver sevī komandas darbu un par šī darba izmantošanu to autoriem un līdzautoriem pienākas autoratlīdzība.
Iegādājoties vai lietojot jebkuru jaunrades darbu, mēs nekļūstam par šī darba autortiesību īpašnieku. Mēs iegādājamies tikai atļauju lietot šo konkrēto darbu tā kā to ir noteicis autors. Lietošanas noteikumi jeb licence nāk līdzi katra radoša darba atļautai izmantošanai. Ir svarīgi, lai mēs izprastu šos noteikumus un ievērotu tos. Parasti šie noteikumi nosaka to, kā un ko mēs drīkstam darīt ar konkrēto darbu, kuru vēlamies izmantot. Šie noteikumi par darba izmantošanu tiek iekļautu licencēs un licences līgumos. Ja mēs lietojam darbu tā kā licencē tas nav atļauts (ja vispār tāda ir), piemēram, kaut vai tikai lai padalāmies ar draugiem vai kolēģiem , piemēram, ar kādu mūzikas disku, jūs pārkāpjat Autortiesību likumu.
Kas ir licence, kura jāsaņem autoru darbu izmantotājam?
Licence ir atļauja autora darbu izmantošanai. Autoru darbu izmantotājiem jāsaņem no autoriem, citiem autortiesību īpašniekiem vai autora tiesību pārņēmējiem vai viņu pilnvrotiem pārstāvjiem licence, lai autora darbu izmantošana nebūtu nelikumīga. Licence tiek izdota rakstveidā. Tā jāsaņem pirms sākta darba lietošana.
Licencē ir norādīts, kuru darbu kādā veidā drīkst lietot, tāpat licencē fiksēti, piemēram, licences līguma termiņš, autoratlīdzibas lielums un samaksas kārtība.…
Kas ir licence, kura jāsaņem autoru darbu izmantotājam? Cik maksā licence jeb atļauja autora darbu izmantošanai? Kad izmantotājam ir jāsaņem licence, ja vņš vēlas izmantot autora darbus? Kādiem darbu izmantošanas veidiem jāsaņem licences? Licence – auotriesību aspektā ir atļauja darba izmantošanai, pārveidošanai utt., tajā veidā un saskaņā ar tiem noteikumiem, kas licencē norādīti. Autortiesības saglabā autors, licences saņēmējs (izmantotājs) iegūst vienīgi atļauju izmantot darbu. Var būt vienkārša licence, izņēmuma licence, visaptveroša lience, piespiedu licence. [Juridiskā mācību un izglītojošā literatūra. Autortiesības. AGB Rīga, 1997. 36. Lpp.] Licence ir tiesības pret zināmu atlīdzību izmantot rūpnieciskā īpašuma objektus. Pārdevējs (licencārs) ar licenču līgumu nodod rūpnieciskā īpašuma izmantošanas tiesības tādā apjomā, kāds noteikts konkrētajā līgumā. Licencēšana ir arī tehnoloģiju pārnese veids. Licencēt var jebkuru intelektuālā īpašuma veidu – patentu, preču zīmi, dizainparaugu, zinātību, autortiesības.
