-
ANO ilgtspējīgas attīstības mērķi Latvijas politikas plānošanas sistēmā
1.2. Izpētiet Pārresoru koordinācijas centra mājaslapas sadaļu “Latvija 2030” un tur esošo dokumentu “ANO ilgtspējīgas attīstības mērķi”. Izvēlieties vienu mērķi un raksturojiet to.
Mērķis – ‘’mazināta nevienlīdzība’’
Samazināt nevienlīdzību starp valstīm un valstu iekšienē.
Atslēgas vārdi : Nabadzīgāko iedzīvotāju ienākumi, sociālā, ekonomiskā un politiskā iekļaušana, vienlīdzības iespējas, finanšu tirgū un iestāžu regulējums, migrācijas politika, jaunattīstības valstu pārstāvniecība.
Arī attīstijās valstīs pieaug ienākumu nevienlīdzība, kas cilvēkus noved nabadzībā. Īpaši nevienlīdzība skar dažādas marginalizētas grupas vai cilvēkus ar ierobežotām iespējām.
Nevienlīdzības novēršana un mazināšana lielā mērā ir atkarīga no dalībvalsts rīcības un veiktajām reformām. Dalībvalstīm ir pieejami vairāki politiskie ietekmes līdzekļi lai uzlabotu ienākumu vienlīdzību un nodrošinātu vienādas iespējas.
Iegūldījumi izglītībā un prasmju pilnveidošanā ir nozīmīgs politikas instruments nevienlīdzības mazināšanai un vienādu iespēju veicināšanai.
Nodokļu un pabastu sistēma ir galvenais politiskās ietekmes līdzeklis, lai risinātu ienākumu nevienlīdzības problēmas.
…
2015. gadā ANO Ģenerālajā asamblejā pieņēma rezolūciju “Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspē-jīgas attīstības programma 2030. gadam” jeb Dienaskārtība 2030. Tā nosaka 17 ilgtspējīgas attīstības mērķus (IAM) un 169 apakšmērķus, kuri sasniedzami, lai pasaulē mazinātos nabadzība un pasaules attīstība būtu ilgtspējīga. Dienaskārtība 2030 tika pieņemta, lai pasaulē līdzsvarotu trīs – ekonomi-kas, sociālās un vides – dimensijas. Latvijas vīzija IAM saniegšanai: Latvija – mūsu mājas – zaļa un sakopta, radoša un ērti sasnie-dzama vieta pasaules telpā, par kuras ilgtspējīgu attīstību mēs esam atbildīgi nākamo paaudžu priekšā. Lai cilvēka intelektuālais un radošais potenciāls pārvērstos inovatīvas, energoefektīvas un konkurēt-spējīgas ekonomikas izaugsmē, ekonomikas modelim Latvijā ir jāmainās.
