Nr. | Название главы | Стр. |
IEVADS | 3 | |
1. | AKCĪZES NODOKĻA RAŠANĀS POSMI LATVIJĀ | 5 |
2. | AKCĪZES NODOKĻA LIKUMDOŠANA | 8 |
2.1. | AKCĪZES NODOKĻA IEKASĒŠANAS NEPIECIEŠAMĪBA | 8 |
2.2. | AKCĪZES NODOKĻA OBJEKTI UN LIKMES LATVIJAS REPUBLIKĀ | 8 |
2.3. | AKCĪZES NODOKĻA MAKSĀTĀJI | 10 |
2.3.1. | Akcīzes preču noliktava un tās turētājs | 10 |
2.3.2. | Tirgotāji un importētāji | 11 |
2.4. | AKCĪZES PREČU MARĶĒŠANA | 11 |
2.5. | ATBRĪVOJUMI UN ATVIEGLOJUMI | 12 |
3. | AKCĪZES NODOKĻA APRĒĶINS | 14 |
3.1. | AKCĪZES NODOKLIS NAFTAS PRODUKTIEM | 14 |
3.2. | AKCĪZES NODOKLIS ALKOHOLISKAJIEM DZĒRIENIEM | 14 |
3.3. | AKCĪZES NODOKLIS BEZALKOHOLISKAJIEM DZĒRIENIEM UN KAFIJAI | 15 |
3.4. | AKCĪZES NODOKLIS TABAKAS IZSTRĀDĀJUMIEM | 15 |
4. | AKCĪZES NODOKĻA MAKSĀŠANAS UN DEKLARĒŠANAS KĀRTĪBA | 17 |
SECINĀJUMI | 19 | |
IZMANTOTO AVOTU UN LITERATŪRAS SARAKSTS | 20 | |
PIELIKUMI | 21 |
SECINĀJUMI
• Akcīzes nodokļa pirmsākumi Latvijā meklējami 1353. gadā Rīgā.
• Latvijas Republikas nodokļu sistēmu reglamentē "Likums par nodokļiem un nodevām", nosakot vispārējos nodokļu un nodevu sistēmas piemērošanas principus.
• Akcīzes nodoklis ierobežo to preču patēriņu, kas ir kaitīgas apkārtējai videi un cilvēkiem, kā arī dod valstij ieņēmumus, kā rezultātā tas regulāri tiek paaugstināts.
• Šā nodokļa ieņēmumi tiek izmantoti, lai segtu tādus valsts izdevumus, kas saistīti ar akcīzes nodokli apliekamo preču patēriņu, piemēram, nodoklis no naftas produktiem tiek izmantots, lai segtu ceļu remontdarbu izmaksas, bet nodoklis no alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, lai segtu izdevumus veselības aprūpei.
• Latvijas Republikas likums “Par akcīzes nodokli” pieņemts 2003. gada 30. oktobrī un stājās spēkā 2004. gada 1. maijā. Likums izstrādāts pamatojoties uz Eiropas Savienības direktīvām, kas nosaka ar nodokli apliekamos objektus, nodokļu aprēķināšanas, maksāšanas un preču aprites kārtību.
• Akcīzes nodoklis kā patēriņa nodoklis Eiropas Savienības kopējā tirgū būtiski ietekmē konkurences apstākļus starp dalībvalstīm, tāpēc Eiropas Savienībā ļoti strikti tiek reglamentēti nosacījumi akcīzes nodokļa piemērošanai.
…
Koledžas darbs.
